в.о. завідувача кафедри
кандидат ветеринарних наук, доцент
Іовенко Артем Володимирович
«Медичний лікар лікує людину, ветеринарний – людство»
Починається з 1992 року, коли було організовано кафедру зоогігієни та ветеринарії. Пізніше, в 2010 р. її було перейменовано на кафедру зоогігієни, ветеринарії та безпечності продукції, в 2012 р. – на зоогігієни та ветеринарії, в 2022 р. – на ветеринарної медицини та гігієни.
З 1992 року кафедру очолював кандидат біологічних наук, доцент Кот Стах Петрович.. З 2022 року кафедрою завідує кандидат ветеринарних наук, доцент Лумедзе Імінжон Халідович. У різний час на кафедрі працювали: Берестов В’ячеслав Олексійович – доктор ветеринарних наук, професор, академік РАН; Приходько Юрій Олександрович – доктор ветеринарних наук, професор, член-кореспондент НААН України; Наконечний Ігор Володимирович — кандидат ветеринарних наук, доцент (нині – доктор біологічних наук, професор); Мельник Володимир Олександрович – доктор сільськогосподарських наук, доцент; Арнаут Олена Леонідівна – кандидат ветеринарних наук доцент; Давиденко Володимир Маркович – кандидат біологічних наук, доцент; Кириченко Віктор Анатольович – кандидат сільськогосподарських наук, доцент; Романішина Оксана Олександрівна – кандидат ветеринарних наук, старший викладач. Кафедра є базовою та випусковою з освітньої спеціальності 212 – «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза».
Іовенко Артем Володимирович – в.о. завідувача кафедри, кандидат ветеринарних наук, доцент
Кот Стах Петрович – доцент кафедри, кандидат біологічних наук, доцент
Бондар Алла Олександрівна – доцентка кафедри, кандидатка сільськогосподарських наук, доцентка
Найдіч Ольга Володимирівна – доцентка кафедри, кандидатка ветеринарних наук, доцентка
Пшиченко Вікторія Вікторівна – доцентка кафедри, кандидатка біологічних наук, доцентка
Жемердєй Олексій Вікторович – старший викладач кафедри, кандидат ветеринарних наук
Петренко Оксана Олександрівна – завідувачка лабораторії кафедри
Бебло Вікторія Андріївна – старша лаборантка кафедри
Желябін Сергій Єгорович – лаборант кафедри
Графік проведення у І семестрі 2024-2025 н. р. відпрацювань пропущених здобувачами вищої освіти занять та консультацій
Графік проведення у І семестрі 2024-2025 н.р. відкритих занять
Графік залучення до викладання лекційного матеріалу та ведення експрес-курсів у І семестрі 2024-2025 н. р. провідних українських та закордонних науковців, роботодавців
Графік проведення занять в умовах виробництва у І семестрі 2024-2025 н. р. для здобувачів вищої освіти
Графік проведення кураторської години кафедри ветеринарної медицини та гігієни факультету ТВППТСБ на І семестр 2024-2025 н. р.
Силабус
Силабус
Силабус
Силабус
Силабус
Дисципліна «Гігієна тварин» викладається на 2, 3 курсах денної форми навчання. Метою дисципліни є збереження здоров’я і досягнення високої продуктивності сільськогосподарських тварин. Основні задачі: вивчити фактори, навколишнього середовища і закономірності їх впливу на організм тварин; розробити зоогігієнічні і ветеринарно-санітарні нормативи, рекомендації, спрямовані на підтримання опірності організму проти дії несприятливих факторів навколишнього середовища; підбір засобів санітарної техніки для створення систем, які забезпечують життєдіяльність тварин.
З дисципліни «Мікробіологія» студенти повинні вивчити такі питання: коротку історію та роль мікробіології у народному господарстві, морфологію, фізіологію та генетику мікроорганізмів; вплив факторів зовнішнього середовища на мікроорганізми; екологію мікроорганізмів та їх роль в кругообігу речовин в природі; антибіотики та їх продуценти; вчення про інфекцію та імунітет; збудники деяких інфекційних хвороб тварин; мікробіологію кормів, молока і молочних продуктів, м’яса, яєць, шкіряно-хутрової сировини і шерсті, гною.
Метою дисципліни «Мікробіологія молока і м’яса, молочних і м’ясних продуктів» є формування у майбутніх фахівців глибоких теоретичних знань і практичних навичок з питань систематики, морфології, фізіології, індикації та ідентифікації мікроорганізмів, які впливають на якість та показники безпеки молока і м’яса, молочних і м’ясних продуктів. Засвоєння дисципліни дозволить фахівцям в умовах виробництва кваліфіковано використовувати знання щодо джерел можливої контамінації, розвитку мікроорганізмів під час виробництва молочних і м’ясних продуктів, здійснювати мікробіологічний контроль сировини, технологічного процесу та кінцевого продукту.
Дисципліна «Морфологія тварин» об’єднує дані з системної анатомії, цитології, гістології, ембріології, дані про видові, вікові та функціональні особливості систем органів. Вивчає будову та філоонтогенетичний розвиток систем органів, структурну основу функціонування органів і систем, що визначають продуктивність тварин.
Дисципліна «Профілактика хвороб тварин» знайомить із загальними відомостями про хвороби тварин і має за мету дати студентам об’єм знань і вмінь в розпізнаванні патологічних процесів в організмі хворої тварини; причин і умов їх прояву; суті хвороб, заходів боротьби і профілактики з ними. Дисципліна базується на вивченні окремих розділів ветеринарної медицини, таких як фармакологія, терапія, хірургія, епізоотологія, паразитологія, ветсанекспертиза, токсикологія та інші.
З дисципліни «Загальна мікробіологія і вірусологія» студенти повинні вивчити такі питання: коротку історію та роль мікробіології і вірусології у народному господарстві, морфологію, фізіологію та генетику мікроорганізмів; вплив факторів зовнішнього середовища на мікроорганізми; екологію мікроорганізмів та їх роль в кругообігу речовин в природі; антибіотики та їх продуценти; вчення про інфекцію та імунітет; збудники деяких інфекційних хвороб тварин; мікробіологію кормів, молока і молочних продуктів, м’яса, яєць, шкіряно-хутрової сировини і шерсті, гною.
Метою дисципліни є збереження здоров’я і досягнення високої продуктивності сільськогосподарських тварин. Основні задачі: вивчити фактори, навколишнього середовища і закономірності їх впливу на організм тварин; розробити зоогігієнічні і ветеринарно-санітарні нормативи, рекомендації, спрямовані на підтримання опірності організму проти дії несприятливих факторів навколишнього середовища; підбір засобів санітарної техніки для створення систем, які забезпечують життєдіяльність тварин.
Метою дисципліни є пізнання студентами патогенів вірусної природи, вивчення фундаментальних їх властивостей. Дисципліна «Ветеринарна вірусологія» забезпечує фундамент лікаря ветеринарної медицини як інфекціоніста. Отримані знання дозволяють свідомо сприймати матеріал за програмою дисципліни “Епізоотології та інфекційні захворювання тварин”
Є фундаментальною дисципліною в системі вищої освіти з підготовки лікарів ветеринарної медицини. На сучасному стані анатомія є наукою про форму, закономірності будови окремих органів, систем і організму з врахуванням їх видових, породних, конституційних, статевих і вікових особливостей.
Мета навчальної дисципліни «Цитологія, гістологія, ембріологія» – пізнання студентами закономірностей будови тваринного організму на клітинному, тканинному і органному рівнях структурної організації та його індивідуального розвитку.
Зміст дисципліни: здобувачі вищої освіти повинні вивчити такі питання: коротку історію та роль мікробіології у народному господарстві, морфологію, фізіологію та генетику мікроорганізмів. Вплив факторів зовнішнього середовища на мікроорганізми. Екологію мікроорганізмів та їх роль в кругообігу речовин в природі. Антибіотики та їх продуценти. Вчення про інфекцію та імунітет. Збудники деяких інфекційних хвороб тварин. Мікробіологію молока і молочних продуктів, м’яса, яєць, шкіряно-хутрової сировини і шерсті, гною, води, повітря ґрунту.
Метою дисципліни «Гігієна та санітарія харчових виробництв» є формування у здобувачів вищої освіти професійної культури дотримання вимог гігієни та санітарії переробних підприємствах, набуття здобувачів вищої освіти теоретичних знань, навичок і умінь по забезпеченню належного санітарного стану приміщень, цехів, машин, механізмів та обладнання необхідних для здійснення професійної діяльності.
Ветеринарна мікробіологія галузь науки, яка займається дослідженням морфології, фізіології, генетики мікроорганізмів, їх роль в кругообігу речовин, у патології людини, тварин і рослин. Значення її у формуванні фахівців ветеринарної медицини особливе.
Мета навчальної дисципліни: формування у майбутніх лікарів ветеринарної медицини знань про сучасні досягнення в імунології із вивчення антигенів, антитіл, організації та функціонуванні імунокомпетентної системи, клітинної кооперації, гістосумісності, розвитку імунітету в філо- і онтогенезі, основні форми та види патологічних станів імунологічної реактивності у тварин.
Фармакологія – експериментальна наука, яка вивчає зміни в живому організмі під впливом лікарських засобів для використання їх у практиці ветеринарної медицини та пошуку нових ефективних лікарських засобів.
Основна мета дисципліни – засвоїти фармакодинаміку основних лікарських засобів, тобто реакцію живого організму на їх вплив при відсутності захворювань; набути знань з фармакокінетики, а також з ряду фармацевтичних дисциплін – фармакогнозії, фармацевтичної хімії, технології виготовлення лікарських форм і рецептури.
«Клінічна діагностика хвороб тварин» – одна з профілюючих клінічних дисциплін, які формують магістра ветеринарної медицини. Для ефективного лікування тварин, прогнозування хвороб необхідне уміння розпізнавати хвороби, групувати їх у патогенетично зв’язані симптомокомплекси і на основі цього робити висновок – встановити діагноз. Усі клінічні дисципліни ґрунтуються на діагностиці. Методи клінічного обстеження застосовуються при діагностуванні різних за своєю етіологією захворювань – внутрішніх, хірургічних, гінекологічних, інфекційних, паразитарних. Значення дисципліни для формування магістра ветеринарної медицини зростає з уведенням спеціалізації господарств, застосуванням новітніх технологій утримання і годівлі продуктивних тварин та зростанням кількості домашніх тварин.
«Патологічна фізіологія» – формування у студентів здатності трактувати основні поняття загальної нозології, розуміти причини, механізми розвитку та прояви типових патологічних процесів та найбільш поширених захворювань, аналізувати, робити висновки щодо причин і механізмів функціональних, метаболічних, структурних порушень органів та систем організму при захворюваннях; забезпечити фундаментальну підготовку та набуття практичних навичок для наступної професійної діяльності.
Ветеринарна хірургія дає студентам теоретичні і практичні основи і прищеплює технічні навички консервативного і хірургічного лікування тварин. Дисципліна вивчає хірургічні хвороби органів і тканин тварин, причини їх виникнення, клінічні ознаки, загальні і спеціальні методи діагностики цих хвороб і лікування хворих, розробляє заходи з профілактики хвороб.
Здобувачі вищої освіти повинні вивчити такі питання: застосовування знань основ санітарного законодавства для раціональної організації технологічного процесу, запобігання виникнення харчових отруєнь та інфекційних захворювань; ознайомитися з науково обґрунтованими санітарно-гігієнічними вимогами до чинників зовнішнього середовища, розміщення, планування та утримання закладів ресторанного господарства, а також з організацією санітарного нагляду за діяльністю закладів ресторанного господарства; самостійно працювати з відповідною санітарною документацією; ознайомитися з адміністративною та юридичною відповідальністю за порушення чинного санітарного законодавства; про важливість поточності виробництва, дотримання санітарного режиму та особистої гігієни для збереження здоров’я персоналу й відвідувачів.
Важливою складовою частиною в системі отримання знань спеціалістів є підготовка висококваліфікованих фахівців, здатних до комплексного виконання проєктно-технологічних розрахунків та здійснення виробничо-технологічних робіт, що пов’язані з використанням біологічних агентів та продуктів їх життєдіяльності.
Перспектива розвитку тваринництва в Україні пов’язана з його подальшою спеціалізацією та інтенсифікацією. Вивчення дисципліни ветеринарної санітарії дозволяє: забезпечити населення продуктами високої санітарної якості при високій санітарній культурі виробництва; профілактикою інфекційних та інвазійних хвороб серед людей і тварин; провести заходи щодо профілактики цих захворювань за межами переробних підприємств; розробити заходи з охорони природи від накопичення в ній патогенної і умовно патогенної мікрофлори і хімічних засобів.
Самостійна ланка ветеринарної медицини — наука, що вивчає епізоотії, прояв епізоотичного процесу під час якого інфекція вражає велику кількість тварин, вивчає об’єктивні закономірності виникнення, прояву, поширення і згасання епізоотій (інфекційних хвороб) і на цій основі розробляє методи профілактики і заходи боротьби з ними.
Завданням є недопущення, профілактика чи ліквідація епізоотій. Основними завданнями епізоотології на сучасному етапі є розробка теоретичних і практичних основ науково обґрунтованої стратегії і тактики протиепізоотичних заходів, з метою забезпечення стійкого благополуччя тваринництва щодо інфекційних хвороб, високу його продуктивність і надійний захист населення від зооантропонозів.
Знаючи закони епізоотичного процесу (біологічне явище, він розвивається згідно з певними біологічними законами, які не залежать від волі людини), спеціалісти ветеринарної медицини можуть активно втручатись в розвиток епізоотичного процесу конкретної інфекційної хвороби і ефективно займатись її профілактикою і ліквідацією.
З ветеринарного акушерства, гінекології і андрології студенти повинні вивчити такі питання: коротку історію та роль акушерства і гінекології у тваринництві; вагітність тварин і проведення профілактики патології вагітності; організація рододопомоги в господарстві і профілактика родових і післяродових захворювань; діагностика і профілактика захворювань молочної залози; організація заходів по боротьбі з неплідністю тварин.
Навчання зі спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» полягає в підготовці фахівця з розширеними компетенціями у сфері контролю безпечності та показників якості харчових продуктів і кормів.
Магістр з ветеринарної гігієни, санітарії і експертизи здатний здійснювати контроль санітарних заходів та дотримання гігієнічних вимог на всіх етапах виробництва, переробки, транспортування, приймання, зберігання й реалізації (обігу) харчових продуктів тваринного та рослинного походження, кормів, кормових добавок, преміксів, репродуктивного і патологічного матеріалу, ветеринарних препаратів, засобів ветеринарної медицини та побічних продуктів, а також здійснювати державний контроль у цій сфері.
Метою викладання навчальної дисципліни є формування у майбутніх фахівців спеціальності 212 ,, Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза’’ професійного мислення, вміння самостійно визначати патологічний процес за структурними змінами як на макроскопічному так і мікроскопічному рівні, аналізувати результати і ставити діагноз. Адже, важлива інтегруюча роль належить патологічній анатомії у комплексі спеціальних ветеринарних наук, у науковій і практичній діяльності лікаря ветеринарної медицини
Ветеринарно санітарна експертиза молока і м’яса , молочних і м’ясних продуктів дисципліна, що формує здобувачів вищої освіти спеціальністю 212 «Ветеринарна гігієна ,санітарія і експертиза як у майбутніх фахівців знань з проведення ветеринарно-санітарних заходів для чіткого вирішення питань санітарно-гігієнічних досліджень і ветеринарно-санітарного благополуччя м’яса і молока.
Дисципліна «Паразитологія та інвазійні хвороби тварин» надає можливість здобувачам вищої освіти спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» опанувати знання, за допомогою яких фахівець має швидко та правильно зорієнтуватися в ситуаціях при наявності у тварин продукції тваринництва збудників паразитарних хвороб, уникнути фатальних помилок, здійснити кроки, які врятують життя тварини або людини.
Це удосконалення методів експресконтролю якості продукції доцільно здійснювати шляхом впровадження комбінованого оцінювання якості продукції із застосуванням оптичних та органолептичних методів, що дозволить підвищити вірогідність та оперативність ідентифікації видів та рівня якості продукції.
У практичній діяльності сучасного лікаря постійно використовуються методи гігієнічної оцінки факторів довкілля. До них належать санітарне обстеження та опис, фізичні, хімічні та біологічні методи санітарної експертизи. В той самий час використовуються методи дослідження, за допомогою яких можна виявити вплив на організм чинників довкілля. До них належать епідеміологічні, санітарно-статистичні, клінічні методи, а також гігієнічний експеримент. Зазначені методи дозволяють вивчити стан здоров’я окремих груп населення, виявити захворювання чи зміни у стані здоров’я, які обумовлені впливом шкідливих чинників довкілля.
Вивчення структурних основ хвороби, її етіології, патогенезу для більш глибокого розуміння теоретичних основ ветеринарної медицини, детального вивчення клініки і використання вже існуючих знань у роботі лікаря ветеринарної медицини. З огляду на складність організації живого організму, вивчення структурних основ хвороби проводиться на різних рівнях: молекулярний, субклітинний, клітинний, тканинний, органний, системний та рівень цілісного організму.
Спеціальна фармацевтична наука, яка вивчає методи виділення, очищення, виявлення й кількісного визначення отруйних і сильнодіючих речовин, а також їх метаболітів в об’єктах різної природи: біологічному матеріалі тваринного і рослинного походження, викидах промислових підприємств у вигляді стічних вод, викидів в атмосферу і на ґрунт, у сільськогосподарській продукції та ін. Виникла з потреб судово-медичної токсикології як одного з розділів судової медицини для встановлення причин отруєння.
Це всебічне та достовірне вивчення об`єкта, процесу або явища, їх структури, зв`язків та співвідношення на основі наукових принципів і методів пізнання, а також отримання і впровадження корисних результатів.
Наука про токсичну дію ксенобіотиків на організм, роль якої в сучасний період розвитку суспільства набула великого значення в зв’язку із глобальною хімізацією всіх сфер діяльності людини, перш за все – широким застосуванням засобів захисту рослин і тварин, хімічних добрив, кормових добавок, що збільшує вірогідність отруєння тварин і забруднення продуктів харчування.
Предмет «Внутрішні хвороби тварин» є профілюючою клінічною дисципліною, яка формує ветеринарного спеціаліста. Теоретичну основу його складають анатомія, гістологія, фізика, хімія, фізіологія, біохімія. Предмет тісно пов’язаний з такими клінічними дисциплінами, як епізоотологія, хірургія, акушерство й гінекологія, а також фармако- логія. Він вивчає методи дослідження, причини, розвиток, перебіг, симптоми й розпізнавання, а також терапію і профілактику внутрішніх незаразних хвороб тварин.
Це поняття, що включає обробку, підготовку і зберігання харчових продуктів таким чином, щоб запобігти хворобам харчового походження. Отже, виробники та реалізатори продуктів харчування повинні дотримуватися низки процедур, щоб уникнути потенційно серйозних небезпек для здоров’я. Мета дисципліни: навчитись оцінювати і контролювати якість продукції та за допомогою діагностики запобігати випуску фальсифікованої продукції, що може призвести до небажаних наслідків.
Мета вивчення навчальної дисципліни одержання знань щодо якості та безпечності харчової продукції, набуття навичок щодо застосування основних методів контролю якості та безпечності харчової продукції.Ззавдання навчальної дисципліни: вивчення завдань, функцій та організації контролю якості харчової продукції на підприємствах харчової та переробної промисловості.
Це нуковий напрям, розділ радіобіології, що вивчає вплив іонізуючих випромінювань на свійських тварин. Займається визначенням рівня чутливості тварин до різних типів іонізуючих випромінювань; вивченням проявів біол. реакцій, насамперед патол. процесів в організмі тварин, на дію випромінювань; розробленням засобів профілактики і лікування тварин з радіац. ураженнями; дослідженням закономірностей міграції радіоактив. речовин харч. ланцюгами та особливостей дії на організм тварин інкорпорованих радіонуклідів; проведенням радіометрич. вет.-сан. контролю за с.-г. та мислив. продукцією; орг-цією диспансеризації вет. обробки та забою тварин, опромінених іонізуючою радіацією чи забруднених радіоактив. речовинами; розробленням заходів щодо ведення кормовиробництва, тваринництва та звірівництва в умовах радіонуклід. забруднення місцевості з метою зниження надходження радіонуклідів у їх продукцію; застосуванням іонізуючих випромінювань у тваринництві та практиці вет. медицини.
Призначена навчити ветеринарно-санітарним вимогам щодо питання ветеринарного інспектування молочнотоварних ферм, молокоприймальних пунктів та інших потужностей, які здійснюють первинне виробництво молока. Ознайомити з вимогами до забезпечення отримання молока належної якості; заходами з попередження поширення бактерійних, вірусних, гельмінтозних захворювань сільськогосподарських тварин через молоко і молокопродукти; ветеринарними вимогами щодо імпорту в Україну молока і молочних продуктів; гігієною в умовах застосування сучасних технологій виробництва питних видів молока та молочних продуктів.
Призначена ознайомити студентів з ветеринарним законодавством України, та іншими нормативними документами у сфері ветеринарного напрямку, щоб гарантувати випуск тільки доброякісної та безпечної продукції для населення та сировини для промисловості; виключити ймовірність захворювання людей хворобами, спільними для людини і тварин (зоонозами), через м’ясні продукти і технічну сировину тваринного походження; попередити розповсюдження бактерійних, вірусних, гельмінтозних захворювань сільськогосподарських тварин через м’ясо, м’ясопродукти та відходи продуктів забою.
Ознайомлення студентів з ветеринарним законодавством України іншими нормативними документами у сфері якості та безпечності кормів і кормових добавок, щоб гарантувати випуск тільки доброякісної та безпечної продукції для населення та сировини для промисловості.
Ознайомлення студентів з ветеринарним законодавством України іншими нормативними документами у сфері якості та безпечності кормів і кормових добавок, щоб гарантувати випуск тільки доброякісної та безпечної продукції для населення та сировини для промисловості.
Ветеринарно-санітарна експертиза як наука, що вивчає методи дослідження та ветеринарної оцінки продукції рослинництва, має вирішальне значення в попередженні хвороб людей і тварин, які поширюються через продукти рослинного походження.
Ознайомлення студентів з ветеринарним законодавством України іншими нормативними документами у сфері якості та безпечності риби та рибопродуктів, щоб гарантувати випуск тільки доброякісної та безпечної продукції для населення та сировини для промисловості; виключити ймовірність розповсюдження хвороб риб, через рибопродукти, технічну сировину; попередити розповсюдження бактерійних, вірусних, інвазійних захворювань риб та людей через рибу, рибопродукти та відходи виробництва.
Судова ветеринарно-санітарна експертиза як дисципліна, з одного боку, є фундаментальною, що вивчає матеріальну основу, пов’язану з якістю та безпекою харчових продуктів і сировини тваринного і рослинного походження, процесів, які проходять у цих продуктах, їх причини, механізми та механіку виникнення і розвитку; з іншого боку – прикладна, яка вивчає якість і безпеку продукції і сировини тваринного походження, включаючи різні методи дослідження.
Ветеринарно-санітарна експертиза як наука, що вивчає методи дослідження та ветеринарної оцінки продукції тваринництва, має вирішальне значення в попередженні інфекційних та інвазійних хвороб людей і тварин, які поширюються через харчові, кормові та технічні продукти тваринного походження.
З технології відтворення тварин студенти повинні вивчити такі питання: анатомію, фізіологію та нейрогуморальну регуляцію розмноження тварин; раціональні технології використання плідників; організацію роботи пунктів штучного осіменіння; основи кріогенної біології та інших засобів забезпечення анабіозу генеративних клітин; техніки осіменіння різними способами самок різних видів; оперативний контроль і облік відтворення стад.
Засвоєння студентами матеріалів дисципліни дозволить майбутньому спеціалісту регулювати біологічні особливості репродукції тварин, впровадити у виробництво біотехнологічні методи розмноження генетично цінних тварин, збереження зникаючих видів та порід, одержання клонованих тварин, регулювати статі нащадків.
На кафедрі виконується науково-дослідна робота за ініціативною темою: «Розробка, удосконалення та впровадження інноваційних методів регуляції репродуктивної функції тварин», державний реєстраційний номер 0118 U 001392 та господарсько-договірною:
1.«Науково-технологічне забезпечення та впровадження інтенсивної технології відтворення свиней в умовах СВК «АФ»Миг-Сервіс-Агро»
За результатами досліджень щорічно публікується понад 10 наукових робіт та опубліковано 3 монографії:
- Біотехнологія відтворення в племінному свинарстві (Мельник В.О., Кравченко О.О.)
- Біотехнологічні фактори інтенсифікації відтворення овець (Давиденко В.М.)
- Теорія і практика біотехнології використання племінних баранів (Давиденко В.М.).
Викладачі кафедри щорічно приймають участь у Міжнародних науково-практичних конференціях.
Щорічно за матеріалами студентської науково-дослідної роботи публікується 10-12 наукових робіт, 20-25 студентів приймають участь в студентських наукових конференціях.
При кафедрі була відкрита аспірантура за спеціальністю 204 – «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» за спеціалізаціями «Мікробіологія» та «Гігієна тварин та ветеринарна санітарія».
Щороку викладачі кафедри беруть участь в організації і проведенні студентських олімпіад з дисциплін «Біологія» (секція «Біологія тварин») та «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва». Кращі студентські наукові роботи подаються на Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з напряму 21 «Ветеринарна медицина» спеціальності 211 та 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія та експертиза» та «Біологічні науки».
Співробітники кафедри щорічно беруть участь у науково-практичних конференціях, науково-практичних регіональних семінарах.
Захист дисертацій
В жовтні 2018 року захистив докторську дисертацію доцент Мельник В.О.
Співробітниками кафедри одержано авторські свідоцтва:
- Свідоцтво № 1303158 Середовище для розбавлення сперми баранів перед заморожуваннями. Авторське свідоцтво. (доц. Давиденко В.М.);
- Свідоцтво № 24845, Україна. Гістологічний аналіз м’яса / Козій М. С., Мельник В. О., Лянзберг О. В., Кравченко О. О. Дата реєстр. 26.06.2008.
- Свідоцтво № 28062, Україна. Гістологія репродуктивних органів сільськогосподарських тварин / Мельник В. О., Козій М. С., Кравченко О. О., Куланов М. М. Дата реєстр. 17.03.2009.
- Свідоцтво про реєстрацію авторського права на літературно-письмовий твір науково-методичного характеру «Гігієна тварин з основами ветеринарії», № 78628 від 26.04.2018р. (Бондар А.О.).
- Свідоцтво про реєстрацію твір-стаття «Морфологічні, біохімічні показники крові в організмі ремонтних свинок і основних свиноматок в залежності від їх фізіологічного стану», № 79253 від 22.05.2018р. (Мельник В.О., Поручник М.М., Бондар А.О.)
- Свідоцтво літературно-письмового твору науково-методичного характеру «Гігієна тварин та ветсанітарія». Автори: Кот С.П., Бондар А.О., Стародубець О.О., Коцюбенко Г.А. – № 95015, 26.12.2019 р.
Одержано патенти на корисну модель:
- № 128931 Спосіб зниження сполук ртуті в організмі овець асканійської тонкорунної породи/ Бондар А.О. від 10.10.2018р.
- № 201806523 Спосіб підвищення відтворювальної здатності овець асканійської тонкорунної породи/ Бондар А.О. від 11.06.2018р.
- №135958 Спосіб підвищення продуктивності овець асканійської тонкорунної породи/Кот С.П., Бондар А.О., Шебанова В.І. від 25.07.2019р.
- №133610 Спосіб зниження процесів адаптації поросят-сисунів і молодняку свиней після відлучення/Тарасенко Л.О., Рудь В.О., Бондар А.О., Поручник М.М., Савченко В.І., Півень О.Т., Розум Є.Ю. від 10.04.2019р.
- №133611 Спосіб підвищення продуктивності свиней в умовах промислового свинарства/Тарасенко Л.О., Рудь В.О., Бондар А.О., Поручник М.М., Савченко В.І., Півень О.Т., Розум Є.Ю., Решетніченко О.П. від 10.04.2019р.
- №131142 Спосіб підвищення відтворювальної здатності овець асканійської тонкорунної породи/Бондар А.О. від 10.01.2019р.
- №131134 Пристрій для синхронної індивідуальної дозованої годівлі ремонтних свинок у період блокування статевої охоти/Мельник В.О., Кравченко О.О., Завірюха М.В., Когут О.С. від 10.01.2019р.
- №131031 Решітчаста заслінка лазу поросят у сміжній стінці перегородження боксів для опоросу/Мельник В.О., Бородаєнко Ф. А., Кравченко О.О., Когут О.С. від 10.01.2019р.
- № 141817 Спосіб виготовлення вітамінізованого весняного супу / Кот С.П., Бондар А.О., Коцюбенко Г.А., Стародубець О.О., Перевозова І.В. від 27.04.2020 р.
- № 139259 Спосіб оцінки кнурів за відтворною здатністю. МПК А 01 К 1/02 /Мельник В.О., Кравченко О.О., Когут О.С. від 26.12.2019р. бюл. № 24.
- № 136904 Спосіб вилучення гіпофіза з голови свиней після забою. МПК А 61 Д 1/00 Мельник В.О., Кравченко О.О., Когут О.С. від 05.04.2019р. бюл. № 17.
Доценти Кот С.П. і Мельник В.О. приймали участь у виконанні науково–дослідної роботи з держбюджетної теми НТР № 6.05.36 «Розробка та впровадження на рівні сучасних вимог селекційно-генетичних та технологічних методів підвищення виробництва продукції тваринництва та птиці в південному регіоні».
№ з/п | Найменування видання |
Науковий ступінь, вчене звання, посада, ПІБ викладача |
Обсяг д.а. | Тираж прим. | Термін виконання |
1 | Гігієна тварин: методичні рекомендації для виконання лабораторних занять для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти |
к. с.-г. н., доцент Бондар А.О. |
3,9 | 15 |
квітень 2024 р. |
2 | Гігієна тварин: курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти |
к. с.-г. н., доцент Бондар А.О. |
5,0 | 15 |
березень 2024 р. |
3 | Науково-практичні рекомендації: вирощування поросят-сисунів в умовах Навчально-практичного центру Миколаївського національного аграрного університету |
к. с.-г. н., доцент Бондар А.О. |
2,5 | 10 |
травень 2024 р. |
4 | Анатомія тварин: курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти |
к. вет. н., |
3,0 | 15 |
жовтень 2024 р. |
5 | Ветеринарна хірургія: курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти |
к. вет. н., |
3,0 | 15 |
квітень 2024 р. |
6 | Внутрішні хвороби тварин: курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти |
к. вет. н., |
2,0 | 15 |
березень 2024 р. |
7 | Внутрішні хвороби тварин: методичні рекомендації для виконання лабораторно-практичних занять для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти |
к. вет. н., |
2,5 | 20 |
березень 2024 р. |
8 | Клінічна діагностика хвороб тварин:курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти |
к. вет. н., |
2,0 | 15 |
березень 2024 р. |
9 | Ветеринарна фармакологія: курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти |
к. біол. н., |
4,0 | 25 |
листопад 2024 р. |
10 | Ветеринарна імунологія: курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти |
асистент |
3 | 15 |
квітень 2024 р. |
11 | Ветеринарне акушерство, гінекологія і андрологія: курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти |
асистент |
3,0 | 10 | березень 2024 р. |
12 | Ґрунтові інфекції тварин: навчальний посібник для студентів факультетів метеринарної медицини закладів вищої освіти |
к. вет. н., |
9,4 | 30 |
квітень 2024 р. |
Кафедра є випусковою і забезпечує навчальний процес з 46-ти дисциплін та керівництво з 16-ти навчальних практик.
Викладачами кафедри організовано проведення лабораторно-практичних занять в умовах виробництва (філії кафедри): Миколаївська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби, Миколаївська міська державна лікарня ветеринарної медицини, СВК «Агрофірма «Миг-Сервіс-Агро», ФОП Малаховський Вадим Олександрович,ТОВ «Колос-2011» Очаківського району, КУ «Миколаївський зоопарк», Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській обл., ПРАТ “Лакталіс-Миколаїв”, ФОП Логвінова Олександра Юріївна Ветеринарна амбулаторія «Vet Grand», ФОП Фрідбург Олександр Семенович Центр ветеринарного здоров’я «Лев», ФОП Заволокін Євгенія Вікторовича Ветеринарна клініка «Зодіак».
Співробітниками кафедри підготовлено понад 120 найменувань методичних рекомендацій, робочих зошитів до самостійної роботи та проведення лабораторно-практичних занять, підручники, навчальні посібники, курси лекцій, монографії і термінологічні словники.
Викладачі кафедри приймали участь у розробці 9 типових програм з навчальних дисциплін для студентів ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації.
З грифом МОН України було опубліковано підручник «Технологія відтворення сільськогосподарських тварин» (доц. Давиденко В.М. та ін.), який посів третє місце в конкурсі на кращий підручник для аграрних вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації.
З грифом МАП України були опубліковані такі навчальні посібники:
- Гігієна тварин та ветеринарна санітарія : навчальний посібник / А. О. Бондар, М. М. Поручник, Л. О. Тарасенко, В. О. Рудь; за ред. А. О. Бондар. – Миколаїв : МНАУ, 2018. – 179 с.
Викладання дисциплін здійснюється з використанням мультимедійного обладнання, відео- та кіноматеріалів, лабораторної техніки й обладнання, реактивів в аудиторіях:
- Лекційна
- Лабораторія діагностики якості та безпеки продукції тваринного і рослинного походження;
- Лабораторія мікробіології, вірусології, імунології та інфекційних хвороб;
- Лабораторія анатомії, гістології, ембріології та клінічної діагностики хвороб тварин;
- Лабораторія гігієни і санітарії, паразитології та інвазійних хвороб;
- Лабораторія гінекології і андрології, хірургії та внутрішніх хвороб.
Викладачами кафедри підготовлені і опубліковані курси лекцій:
- Кот С. П. Профілактика хвороб тварин [Електронний ресурс] : курс лекцій для здобувачів вищої освіти ступеня “бакалавр” спеціальності 204 “ТВППТ” / С. П. Кот, О. В. Жемердєй, П. П. Почтаренко. – Електрон. текст. дані. – Миколаїв : МНАУ, 2018. – 181 с.
- Мікробіологія молока і молочних продуктів [Електронний ресурс] : курс лекцій для здобувачів вищої освіти ступеня “магістр” спеціальності 204 – “ТВППТ” / В. А. Кириченко, С. П. Кот. – Миколаїв : МНАУ, 2019. – 181 с.
- Гігієна та санітарія харчових виробництв [Електронний ресурс] : курс лекцій / А. О. Бондар. – Електрон. текст. дані. – Миколаїв : МНАУ, 2020. – 55 с.
- Ветеринарна санітарія [Електронний ресурс] : курс лекцій / уклад. :А. О. Бондар. — Електрон. текст. дані. – Миколаїв : МНАУ, 2020. – 77 с.
- Ветеринарна санітарія : курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти / уклад. : А. О. Бондар. Миколаїв : МНАУ, 2022. 38 с.
- Патофізіологія тварин : курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти / уклад. Т. С-М. Лумедзе. Миколаїв : МНАУ, 2022. 80 с.
- Гігієна та санітарія в галузі : курс лекцій для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти ОПП «Готельно-ресторанна справа» спеціальності 241 «Готельно-ресторанна справа» денної форми здобуття вищої освіти / уклад. А. О. Бондар. Миколаїв : МНАУ, 2023. 38 с.
- Епізоотологія та інфекційні хвороби тварин : курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП “Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза” спеціальності 212 “Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза” денної форми здобуття вищої освіти / уклад. Т. С. Лумедзе. Миколаїв : МНАУ, 2023. 81 с.
- Патологічна морфологія : курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» денної форми здобуття вищої освіти / уклад. Т. С-М. Лумедзе. Миколаїв : МНАУ, 2023. 60 с.
- Біотехнологія репродукції організмів : курс лекцій для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти ОПП «Біотехнології та біоінженерія» спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» денної форми здобуття вищої освіти / уклад. В. О. Посухін. Миколаїв : МНАУ, 2023. 78 с.
- Технологія відтворення тварин : курс лекцій для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти ОПП «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» спеціальності 204 «ТВППТ» денної форми здобуття вищої освіти / уклад. І. Х. Лумедзе, В. О. Посухін. Миколаїв : МНАУ, 2023. 101 с.
- Паразитологія та інвазійні хвороби : курс лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП “Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза”спеціальності 212 “Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза” денної форми здобуття вищої освіти / уклад. І. Х. Лумедзе. Миколаїв : МНАУ, 2023. 46 с.
Викладачами кафедри опубліковано 9 термінологічних словників.
№ п/п | Назва підприємства | Прізвище, ініціали керівника філії | Юридична адреса підприємства |
1. | Миколаївська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби | Моргун О. А. |
м. Миколаїв вул. 10-Слобідська, 2-а |
2. | Миколаївська міська державна лікарня ветеринарної медицини | Кулішов О.О. | м.Миколаїв вул. Кузнецька, 192 |
3. | СВК «Агрофірма «Миг-Сервіс-Агро». | Іванов С.С. |
Миколаївська область Новоодеський район с. Сухий Єланець |
4 | ФОП Малаховський Вадим Олександрович | Малаховський В.О. |
Миколаївська область Новоодеський район, с. Гур’ївка. |
5 | ТОВ «Колос-2011» Очаківського району | Бурбело А.П. |
Миколаївська область Очаківський район, с. Матросівка |
6 |
Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській обл. |
Богнегра Володимир Іванович | м.Миколаїв, пр.Центральний, буд. 288 |
7 | ПРАТ “Лакталіс-Миколаїв” | Фуркало Ігор Савович |
м. Миколаїв, вул. Виноградна, 2 |
8 |
ФОП Логвінова Олександра Юріївна Ветеринарна амбулаторія «Vet Grand» |
Логвінова О. Ю. |
м. Миколаїв, вул. Озерна, 11/6 |
9 |
ФОП Фрідбург Олександр Семенович Центр ветеринарного здоров’я «Лев» |
Фрідбург О. С. | м. Миколаїв, вул. Адмірала Макарова, 24-а |
10 |
ФОП Заволокін Євгенія Вікторовича Ветеринарна клініка «Зодіак» |
Заволокін Є. В. |
м. Миколаїв, вул. Бузника, 14 |
Співробітниками кафедри одержано 6 авторських свідоцтв та 16 патентів України на корисну модель.
Викладачі кафедри проводять профорієнтаційну роботу в ЗЗОС Вознесенського району Миколаївської обл. та Великоолександрівської ТГ Херсонської обл.
Проведена робота по залученню учнів шкіл Вознесенського району до участі у Всеукраїнській олімпіаді Миколаївського національного аграрного університету.
Кафедра є базовою та випусковою з освітньої спеціальності 212 – «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза».
Спеціалізації: державний ветеринарно-санітарний контроль, охорона здоровʹя.
Ступені вищої освіти: молодший бакалавр (2 роки) та магістр (6 років).
Форма навчання: денна.
Наші випускники – це високоякісні фахівці, підготовлені для роботи в наступних напрямках:
- Ветеринарно-санітарна експертиза обʹєктів і продукції, технологічних процесів;
- Судова ветеринарно-санітарна експертиза;
- Превентивні технології;
- Державний ветсанконтроль і нагляд;
- Біобезпека і біозахист
Спеціальність передбачає підготовку фахівців широкого профілю, які здатні кваліфіковано:
- здійснювати ветринарно-санітарну експертизу товарів, продукції та послуг;
- організовувати і проводити судову ветеринарно-санітарну експертизу;
- здійснювати заходи превентивних технологій;
- виконувати державний ветеринарно-санітарний контроль;
- забезпечувати державний ветеринарний нагляд;
- створювати умови біобезпеки і біозахисту;
- виконувати клінічну діагностику хвороб тварин;
- проводити хіміко-токсикологічний аналіз;
- виконувати лабораторні дослідження
Дипломовані спеціалісти знаходить широке застосування в багатьох сферах діяльності – ветеринарній медицині, біотехнології, фармації, переробній, хімічній, харчовій, легкій промисловості, сільському господарстві, інших.
Фах випускника у дипломі: магістр – лікар ветеринарної гігієни, санітарії і експертизи.
Додаткові послуги студентству:
- практика за кордоном у країнах ЄС та Північної Америки;
- навчання на військовій кафедрі;
- соціальний пакет – премії, гуртожиток, доступ до бази відпочинку біля Чорного моря, державні соціальні виплати;
- навчання за другою вищою освітою;
- заняття у спортивних клубах та мистецьких студіях;
- дослідницька робота у наукових гуртках, участь у грантових дослідженнях;
- доступ до бібліотек, у т.ч. електронної бази навчальної та методичної літератури.
Місця проведення виробничої практики:
Обласні та районні державні лабораторії ветеринарної медицини; Міські і районні державні лікарні ветеринарної медицин; Лабраторія ветеринарно-санітарної експертизи; Державний науково-контрольний інститут біотехнології і штамів мікроорганізмів; ТОВ «Науково-технічний центр проблем екології та природокористування»; Міжгалузева виробничо-комерційна фірма «Спіруліна ЛТД»; ДП «Миколаївський регіональний центр по поводженню з небезпечними відходами»; ДП «Миколаївстандартметрологія»; ЗАТ «Баштанський сирзавод»; ВАТ «Коблево»; Миколаївське відділення ПАТ «Сан ІнБев Україна»; ПрАТ «Лакталіс-Миколаїв»; ТОВ «Сандора»; Миколаївський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України; ПАТ “Миронівський хлібопродукт”, ТОВ СП “Нібулон”, ТОВ «Терновський хлібзавод», ЗАТ «Інтер фут» та інші, які мають обладнані лабораторії для виконання науково-дослідних робіт
Необхідні сертифікати ЗНО для вступу на спеціальність:
1.Українська мова та література
2.Біологія
3.Математика або Хімія
вул. Генерала Карпенка, 73. навчальний корпус №1, каб. 105, 109б