- Миколаївський національний аграрний університет проводить наукову, науково-технічну та інноваційну діяльність завдяки потужній дослідницькій та інноваційній інфраструктурі університету, зокрема: 3 науково-дослідні інститути, 1 науково-дослідний центр, Навчально-науково-практичний центр, наукова бібліотека, 67 демонстраційних сортовипробувальних поля, 26 науково-дослідних лабораторій (Інноваційна біолабораторія БТУ-Центр на базі МНАУ; Проєктно-конструкторська лабораторія ТОВ «Лозівський ковальсько-механічний завод» ІГ У.П.Е.К. на базі МНАУ; Ґрунтово-агрохімічна лабораторія МНАУ та ін.), Південний міжрегіональний науковий центр НААН, Науково-навчально-виробничий консорціум «Південний».
- Університет має 2 атестованих на 2021-2025 роки наукових напрями, які одержали державну підтримку для проведення наукових досліджень: аграрні науки та ветеринарія – кваліфікаційна група А, суспільні науки – кваліфікаційна група Б (наказ Міністерства освіти і науки України від 25.03.2021 № 372 «Про результати державної атестації закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності»).
- В Університеті створено єдиний в Україні Інноваційний полігон з трансферу сучасних технологій в АПК (селекційні центри США, Німеччини, Франції, Туреччини та інших країн). Щорічно більше 240 сортів зернових, понад 90 сортів і гібридів технічних та овочевих культур представляються на Міжнародних Днях поля МНАУ.
- В університеті створено та ефективно діють такі інноваційні структури з питань комерціалізації наукових розробок: Науковий парк Миколаївського національного аграрного університету «Агроперспектива», Освітньо-інноваційний кластер «Агротехніка», Національний інноваційний кластер «Родючість ґрунтів», Центр екологічного землеробства «Південь Органік».
- Університет бере участь у державних та регіональних програмах розвитку, зокрема: Програма наукових досліджень Національної академії аграрних наук України на 2021-2025 роки; Стратегія розвитку Миколаївської області на період до 2027 року Програма розвитку освіти Миколаївської області на 2021-2025 роки; Програма розвитку агропромислового комплексу Миколаївської області на 2021-2025 роки.
- Миколаївський національний аграрний університет визначено критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (наказ МОН № 294 від 08.03.2024 р.).
- В Університеті діють сертифікована ґрунтово-агрохімічна лабораторія, інноваційні навчально-наукові лабораторії: «Навчальна бухгалтерія», «Навчальний банк», навчальний полігон енергетичного обладнання. За сприяння ПАТ «Ельворті» створено навчальну лабораторію «Сільськогосподарські машини». Реалізується Програма наукового забезпечення впровадження технології системи смугового землеробства MZURI PRO-TIL за умов природного та штучного зволоження Південного Степу України на 2022-2026 рр., розробником якої є польська компанія MZURI WORLD.
- У рамках розширення партнерських відносин у сфері освіти і науки Університетом продовжено співпрацю за договорами із зарубіжними освітніми закладами, зокрема: Інтегральним університетом Лакнау (Уттар-Прадеш, Індія), Державним аграрним університетом Молдови та укладено договір про співпрацю з Державним науково-дослідним інститутом польових культур «Селекція» (Молдова).
- У 2024 році Університетом укладено Угоду з Міжнародною Академією Прикладних Наук в Ломжі (Республіка Польща) про наукову, навчальну, інформаційну, обмінну та культурну діяльність.
- Університетом у 2024 році підписано угоди в рамках грантової програми Еразмус КА107 з університетами Вайєнштефан-Тріздорф (Німеччина), Ополє (Польща), і Відземе (Латвія). За умовами цих угод у представників МНАУ є можливість безкоштовно підвищити кваліфікацію і читати лекції в ЗВО-партнерах.
- В рамках проведення міжнародної діяльності продовжується робота над проєктом «Діджіталізація в українських аграрних університетах» («Digitalization of Ukrainian Higher Education Institution (DAAD Project))» спільно з Університетом прикладних та технічних наук Вайєнштефан-Тріздорф (Німеччина) та Управління даними для фермерів України UFMD (Ukrainian Farm Management Data) та за підтримки Федерального міністерства продовольства та сільського господарства Німеччини. Університет отримав сучасний потужний сервер Dell, який буде використовуватися для подальшої роботи за проєктом. Зокрема, на новому швидкісному сервері будуть розміщені бази даних і матеріали платформи MOODLE, а також проєкту Управління даними для фермерів України UFMD (Ukrainian Farm Management Data).
- У рамках співпраці з університетом Вайєнштефан-Тріздорф за грантом Німецької служби академічних обмінів ДААД у 2024 році виконується спільний проєкт з оцифрування навчальних матеріалів у аграрних ЗВО України і Німеччини (Проєкт «Діджиталізація навчальних програм в аграрних університетах України»).
- У 2024 році продовжується робота над проєктом та Управління даними для фермерів України UFMD (Ukrainian Farm Management Data). Завдяки співпраці здобувачі вищої освіти можуть проходити профільну практику на підприємствах аграрного сектору Німеччини протягом 4 місяців, з яких 1 місяць – теоретичний курс.
- Продовжується робота у 2024 році за проєктом Еразмус Жан Моне «Побудова європейської моделі сільськогосподарського землекористування в інтересах сталого розвитку». Даний проєкт отримав фінансування від Департаменту освіти ЄС (24 тис. євро) і буде виконуватись протягом 2 років.
- За кошти державного бюджету реалізовано 10 проєктів, зокрема: «Інноваційні еколого-безпечні технології вирощування соргових культур для забезпечення альтернативних джерел енергії»; «Інтеграція освіти, науки і виробництва – інноваційна модель регіонального розвитку»; «Підвищення м’ясної продуктивності свиней та овець на основі інноваційних технологічних та селекційних рішень». В 2024 році виконуються за кошти державного бюджету проєкти: «Інноваційні енергозаощаджуючі технології в системах зрошувального землеробства в умовах післявоєнного відновлення», «Розроблення технологій вирощування фітоенергетичних культур у повоєнний період», «Розроблення біологізованих технологій вирощування зернових культур в період післявоєнного відновлення України».
- Від Миколаївського національного аграрного університету до Миколаївської обласної військової адміністрації надано пропозиції проєктних ідей до Плану заходів з реалізації у 2024-2027 роках Стратегії розвитку Миколаївської області на період до 2027 року, зокрема щодо створення:
Наукового центру колективного користування обладнанням для проведення високоточних аналізів ґрунту, поливної води та рослинницької продукції, забруднених внаслідок бойових дій;
Навчально-науково-виробничого центру південного регіону з виробництва та переробки зерна сортів твердої пшениці;
Центру насінництва новітніх вітчизняних сортів зернових культур для зрошуваних і богарних земель Миколаївської області та Південного регіону. - В 2024 році в університеті проведено Міжнародний форум «Продовольча безпека України в умовах післявоєнного відновлення: глобальні та національні виміри». За програмою Форуму в режимі офлайн проведено Міжнародний День поля. У заході взяли участь більше 1000 учасників із різних куточків України та інших країн. Важливою складовою Форуму стала проведення Міжнародної науково-практичної конференції, учасниками якої були понад 500 осіб, серед яких представники Державного університету Колорадо (США), Латвійського університету природничих наук та технологій (Латвія), Університету прикладних та технічних наук Вайенштефан-Тріздорф (Німеччина), Державного науково-дослідного інституту польових культур «Селекція» (Республіка Молдова) та ін. Учасникам заходу було презентовано 244 сорти зернових колосових культур, 51 гібрид соняшнику та 49 – ріпаку озимого для вивчення їх адаптивних характеристик в умовах Південного степу, овочевих культур, ефіроолійних та лікарських рослин (лаванда, гісоп лікарський, та інші), медоносів (фацелія, коріандр, еспарцет, гірчиця біла та жовта та інші). Оригінатори: Селекційно-генетичний інститут – Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення, Миронівський інститут пшениці ім. В.М. Ремесла, Інститут рослинництва ім. В.Я. Юрьєва НААН, Інститут кліматично орієнтованого сільського господарства НААН, ННЦ «Інституту землеробства» НААН, Всеукраїнський науковий інститут селекції, ТОВ «Воскор-Агро», Білоцерківська державна селекційна дослідна станція, Селекційно-генетичний інститут «Приватний», ФГ «БОР», ТОВ «Агрофірма «Сади України», відомі зарубіжні компанії із Німеччини, Франції, Данії, Італії, США, Румунії, Молдови, Сербії, Чехії та інщі. Також учасники Міжнародного форуму мали можливість ознайомитись з системою смугового землеробства MZURI Pro-Til за умов природного і штучного зволоження, побачити презентацію сучасної сільськогосподарської техніки вітчизняного та зарубіжного виробництва: LOZOVA MASHINERY, JOHN DEER, LEMKEN, NEW HOLLAND, CLAAS, AMAZONE, CASE o, JCB, KUHN, MASSEY FERGUSON та ін.
- Університет у 2023 році третій рік поспіль визначено базовим з проведення Міжнародного студентського професійного творчого конкурсу «Аграрні науки та продовольство» (наказ Міністерства освіти і науки України від 06.12.2023 р. №1485).
- На базі Університету діє Науково-творче товариство молодих науковців, яке об’єднує всі форми наукової роботи здобувачів вищої освіти та молодих вчених. Здобувачі вищої освіти університету щорічно є стипендіатами програми Фонду Віктора Пінчука «Завтра.UA». Щорічно видається п’ять студентських наукових вісників, що активізує роботу молодих науковців.
- За підсумками участі студентів Університету у Міжнародних конкурсах 2023-2024 н.р. 94 здобувачі вищої освіти стали переможцями. Зокрема, за результатами Міжнародного студентського професійного творчого конкурсу «Аграрні науки та продовольство» 39 здобувачів здобули перемогу, у Міжнародному конкурсі студентських наукових робіт-2024 Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського переможцями стали 29 студентів, у Міжнародному конкурсі студентських наукових робіт «Black Sea Science 2024» – 7.
- Університет є засновником 2 наукових фахових видань, які включено до категорії Б Переліку наукових фахових видань України – «Modern Economics», «Ukrainian Black Sea Region Agrarian Scitnce».
- Миколаївський НАУ є джерелом кадрового потенціалу як для Південного регіону, так і для країни в цілому. З метою підготовки та підвищення кваліфікації науково-педагогічних кадрів в Університеті діють аспірантура (спеціальності: 051 економіка, 073 менеджмент, 201 агрономія, 204 технологія виробництва та переробки продукції тваринництва) та 3 спеціалізовані вчені ради (спеціальності: 08.00.03 економіка і управління національним господарством, 08.00.04 економіка і управління підприємствами, 08.00.05 розвиток продуктивних сил і регіональна економіка, 06.02.04 технологія виробництва продуктів тваринництва, 06.02.01 розведення та селекція тварин, 06.01.09 рослинництво) з присудження наукового ступеня доктора та кандидата наук (доктора філософії). Як результат, 76,8% наукових та науково-педагогічних працівників університету мають науковий ступінь.
Наукові досягнення
- Home
- Наукова робота
- Науково-дослідний відділ
- Наукові досягнення