Історія факультету
Створення факультету розпочалося у 1984 році, коли у м. Миколаєві було організовано філію Одеського сільськогосподарського інституту через велику потребу у фахівцях у галузі тваринницьких технологій – зооінженерах, технологах.
Першим деканом факультету було призначено кандидата економічних наук, доцента Самойлик Катерину Данилівну (1984).
До структури факультету входило дві структури – «Кафедра загальної зоотехнії» і «Кафедра спеціальної зоотехнії», а з 1992 року були організовані «Кафедра годівлі та розведення сільськогосподарських тварин», а також «Кафедра зоогігієни та ветеринарії». В той час деканом факультету став кандидат сільськогосподарських наук, доцент Цуканов Віктор Тихонович (1985-1993, 1999).
Він доклав значних зусиль для забезпечення факультету навчально-матеріальною базою – створення спеціалізованих навчальних лабораторій, їх технічного оснащення та формування кадрового складу колективу. До структури факультету у подальшому було додано «Кафедру фізичного виховання» на чолі з Заслуженим майстром спорту СРСР Куксовим Леонідом Івановичем.
Керівництво факультетом взяв на себе кандидат сільськогосподарських наук, доцент Гардер Євген Іванович (1995-1996, 2000).
Тривало удосконалення навчального процесу, формувались філії кафедр на виробництві, активно створювались методичні розробки викладачів. Відбулись перші випуски студентів – вихованців факультету.
Четвертий рівень акредитації з боку державних органів країни колектив факультету досягнув за керівництва нового декана – кандидата біологічних наук, доцента Давиденка Володимира Марковича (1997-1998).
Навчальний процес зазнав певних змін – введення державної мови, були розпочаті дві спеціалізації в освітньому процесі – „Племінна справа” і „Конярство”. Почала працювати науково-дослідна лабораторія на чолі з доктором ветеринарних наук, професором, академіком Бєрєстовим В’ячеславом Олексійовичем й закладалась наукова школа вченого зі світовим іменем в Україні – було розпочато підготовку наукових кадрів в аспірантурі за спеціальністю 03.00.13-«Фізіологія людини і тварин».
Наступний процес розвитку факультету відбувався під керівництвом декана – тоді кандидата технічних наук, доцента Кіщака Івана Теодоровича (1994),
який зараз є доктором економічних наук, професором, академіком Національної академії наук вищої освіти України. У практику освітнього процесу було введено проведення занять для студентів професорами з університетів США, Франції, Великої Британії.
Науковцями факультету були опубліковані навчальні посібники з годівлі тварин, фізіології сільськогосподарських тварин та ветеринарії, а також типові навчальні програми дисциплін. У наступний час І.Т.Кіщак перейшов на роботу 1-м заступником голови Миколаївського обласного управління сільського господарства і продовольства, а факультетом керував доцент Гардер Є.І. Були опубліковані ряд Державних племінних книг тварин, одержані патенти, авторські свідоцтва на винаходи, зростала чисельність студентів, розпочалась підготовка фахівців за ступенем вищої освіти «Магістр». На роботу до факультету прийшли ряд його випускників – молоді кандидати наук.
З 2001 року факультетом керує новий декан – кандидат сільськогосподарських наук, доцент Гиль Михайло Іванович (з 2001),
колишній його випускник, у подальшому доктор сільськогосподарських наук, професор, член Національної академії аграрних наук України, академік Національної академії наук вищої освіти України.
Структура факультету зазнала змін – змінився керівний склад кафедр, колектив був посилений новими співробітниками – докторами і кандидатами наук, розпочалась підготовка науковців в аспірантурі зі спеціальностей 06.02.04-«Технологія виробництва продукції тваринництва», 06.02.01-«Розведення та селекція тварин», 03.00.15-«Генетика», а також у докторантурі зі спеціальностей 06.02.04-«Технологія виробництва продукції тваринництва» і 06.02.01-«Розведення та селекція тварин». У навчальний процес було запроваджено три нові спеціалізації – «Кінологія», «Технологія виробництва молока і молочних продуктів» та «Технологія виробництва м′яса і м′ясних продуктів». Одночасно була збільшена кількість філій кафедр на виробництві, а також сформована «Кафедра технології зберігання і переробки продукції тваринництва». Професорсько-викладацьким складом було підготовлено й опубліковано ряд монографій, навчальних посібників, типових навчальних програм дисциплін та практик. Були розпочаті наукові дослідження за держзамовленнями, а також на умовах госпдоговорів з виробничими установами регіону Півдня України. Факультет став місцем постійного проведення міжнародних і всеукраїнських науково-практичних конференцій, регіональних науково-практичних семінарів, а студенти одержали можливість проведення технологічних практик в умовах фермерських господарств Європи та Північної Америки; активно стали розвиватися міжнародні зв′язки з науковими, навчально-науковими та виробничим установами Російської Федерації, Білорусії, Королівств Данія та Нідерланди, Австрією, Швейцарією, Молдовою, Ірландією, Узбекистаном й Казахстаном.
Матеріальна база факультету поліпшилась за рахунок оргтехніки та придбання спеціального лабораторного обладнання, проведення ремонтних робіт, формування ферм зі скотарства, кролівництва, свинарства та птахівництва, бджолиної пасіки. На своє 20-чя факультет вже посів 4-е місце серед 14-ти подібних факультетів України, а ряд викладачів були нагороджені державними нагородами.
Оцінюючи плідну працю колективу близько 40 викладачів і майже 700 студентів Міністерство освіти і науки України, Міністерство аграрної політики України з 2004-2005 навчального року запровадило на факультеті педагогічний експеримент із реалізації освітніх технологій згідно з вимогами Болонської угоди. В науковій діяльності колективу відбулись значущі надбання – сформувалися наукові школи:
-
«Удосконалення м´ясних порід свиней в Україні та створення нових порід, типів з використання вітчизняного і світового генофонду»; дата заснування – 2000 р.
Засновник наукової школи: доктор сільськогосподарських наук, професор Топіха Віра Сергіївна. Керівник наукової школи: доктор сільськогосподарських наук, доцент Луговий Сергій Іванович.
-
«Удосконалення методів селекції молочної худоби червоних порід та створення високопродуктивних стад, ліній, типів»; дата заснування – 2007 р.
Керівник наукової школи: доктор сільськогосподарських наук, професор Підпала Тетяна Василівна.
-
«Генетика і селекція тварин»; дата заснування – 2008 р.
Керівник наукової школи: доктор сільськогосподарських наук, професор Гиль Михайло Іванович.
-
«Удосконалення технологій виробництва і біобезпеки продукції птахівництва»; дата заснування – 2009 р.
Керівник наукової школи: доктор сільськогосподарських наук, професор Патрєва Людмила Семенівна.
До 2010 року факультет вже посів у державних рейтингах споріднених факультетів І-е місце і далі його не змінив.
Колектив факультету виборов право (свідоцтво ВАК України, категорія «Б») видавати фаховий журнал наукових робіт, статей “Вісник аграрної науки Причорномор’я” у галузі “Сільськогосподарські науки”, а також збірник наукових робіт студентів.
Беручи до уваги зміст науково-освітньої діяльності та роботу наукових шкіл, Міністерство освіти і науки України сформувало у 2011 році на базі факультету спеціалізовану вчену раду К38.806.02 у галузі сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04-«Технологія виробництва продукції тваринництва» із захисту кандидатських дисертацій на чолі з доктором сільськогосподарських наук, професором Топіхою В.С., а з 2013 року спеціалізована вчена рада змінила статус й розширила повноваження – їй було надано Міністерством освіти і науки України право присуджувати наукові ступені доктора і кандидата наук за спеціальностями 06.02.01-«Розведення та селекція тварин» і 06.02.04-«Технологія виробництва продукції тваринництва» у галузі сільськогосподарських наук. Головою ради Д38.806.02 було призначено доктора сільськогосподарських наук, професора Гиль М.І.
Розвиток системи освіти й науки в державі, інтеграція країни до Європейського Союзу, підтримка норм демократії, міжнародного права та рамок кваліфікацій Світу, внутрішні процеси розвитку ринку праці в країні та трансформація мережі освітніх державних закладів, запити суспільства на розвиток науки і кадри вищого професійного рівня з університетською освітою вплинули і на роботу факультету. Будучи з першого дня існування університету невід’ємною його структурою, вже у Миколаївському національному аграрному університеті з 2012 року, у колективі відбулись процеси удосконалення змісту освітньої й наукової діяльності, зазнала змін структура кафедр та їх наукова й освітня спрямованість, укомплектування фаховими спеціалістами, розвинулася матеріальна база та поширився список наукових шкіл.
Факультет сьогодні має відповідну матеріально-технічну базу для підготовки фахівців вищої кваліфікації. Створено спеціалізовані лабораторії і кабінети, зокрема: Лабораторія технологій бджільництва та аквакультури, Лабораторія технологій птахівництва та шовківництва, Лабораторія технологій скотарства та свинарства ім. проф. В.С. Топіхи, Лабораторія технологій конярства, вівчарства й козівництва, Лабораторія кінології та технологій кролівництва і звірівництва, Лабораторія технологій м’яса та м’ясопродуктів, жирів та жирозамінників, Лабораторія цукрового і бродильного виробництва та полісахаридів, Лабораторія стандартизації, сертифікації продукції та послуг і метрології, Лабораторія технологій хліба, макаронних, кондитерських виробів та харчоконцентратів, Лабораторія технологій молока та молочних продуктів, Лабораторія гігієни і санітарії, паразитології та інвазійних хвороб, Лабораторія гінекології і андрології, хірургії та внутрішніх хвороб, Лабораторія мікробіології, вірусології, імунології та інфекційних хвороб, Препараторська й операційна, Лабораторія анатомії, гістології, ембріології та клінічної діагностики хвороб, Лабораторія діагностики якості та безпеки продукції тваринного і рослинного походження, Лабораторія біоінформатики та молекулярної філогенетики, Лабораторія генетики, культивування клітинних культур та біоінженерії, Лабораторія молекулярної, загальної та промислової біотехнології, імунобіотехнології, Лабораторія сільськогосподарської біотехнології, годівлі тварин та технології кормів, Лабораторія біоресурсів і екології, біології продуктивності та селекції тварин, Зал засідань вченої ради тощо. Випускові кафедри мають філії у найкращих господарствах і підприємствах Миколаївської, Херсонської, Одеської, Кіровоградської, Запорізької та Дніпропетровської областей.
Освітні послуги стали виконуватися з 2023 року за такими спеціальностями, рівнями і ступенями вищої освіти:
Галузь знань: 16 – «Хімічна інженерія та біоінженерія»
Початкового РВО, СВО: «Молодший бакалавр», освітня спеціальність 162 – «Біотехнології та біоінженерія»
1-го РВО, СВО: «Бакалавр», освітня спеціальність 162 – «Біотехнології та біоінженерія»
2-го РВО, СВО: «Бакалавр», освітня спеціальність 162 – «Біотехнології та біоінженерія»
Галузь знань: 17 – «Електроніка, автоматизація та електронні комунікації»
1-го РВО, СВО: „Бакалавр”– освітня спеціальність 175-«Інформаційно-вимірювальні технології»
2-го РВО, СВО: „Магістр”– освітня спеціальність 175-«Інформаційно-вимірювальні технології»
Галузь знань: 18 – «Виробництво та технології»
Початкового РВО, СВО: «Молодший бакалавр» – освітня спеціальність 181 – «Харчові технології»
1-го РВО, СВО: «Бакалавр» – освітня спеціальність 181 – «Харчові технології»
2-го РВО, СВО: «Магістр» – освітня спеціальність 181 – «Харчові технології»
Галузь знань: 20 – «Аграрні науки та продовольство»
Початкового РВО, СВО: «Молодший бакалавр» – освітня спеціальність 204 – «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва»
1-го РВО, СВО: «Бакалавр» – освітня спеціальність 204 – «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва»
2-го РВО, СВО: «Магістр» – освітня спеціальність 204 – «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва»
3-го РВО, СВО: «Доктор філософії» – освітня спеціальність 204 – «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва»
3-го РВО, СВО: «Доктор наук» – спеціальність 204 – «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва»
Галузь знань: 21 – «Ветеринарія»
Початкового РВО, СВО: «Молодший бакалавр» – освітня спеціальність 211 – «Ветеринарна медицина»
2-го РВО, СВО: «Магістр» – освітня спеціальність 211 – «Ветеринарна медицина».
Студенти набули можливостей проходити навчальні, технологічні та науково-дослідні практики більше, ніж у 25 філіях кафедр та інших провідних сільськогосподарських, біотехнологічних, ветеринарних, метрологічних, харчових підприємствах південного регіону (загалом більше 86 найменувань). Крім того, тісні зв’язки факультет підтримує з установами Королівства Данія, Великобританії, Республікою Франція, Ірландії, Швейцарії, США, в яких студенти, що мають найвищий рейтинг успішності, стали виконувати програми академічного обміну через стажування з метою підвищення свого професійного рівня. Також, у них сформувалися можливості, починаючи з 2-3 курсу, навчатися і додатково одержати інший державний диплом за другою спеціальністю, як правило економічного блоку (“Облік і оподаткування”, “Фінанси, банківська справа та страхування”, “Менеджмент”, “Економіка”) чи інженерного (“Агроінженерія”, “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка”, “Професійна освіта”), отримати робітничу професію за спеціальностями «Лаборант хіміко-бактеріологічного аналізу», «Оператор штучного осіменіння тварин та птиці», «Оператор машинного доїння», засвоїти повну програму навчання на військовій кафедрі з одержанням звання офіцера запасу Збройних Сил України.
Факультет вже більше двадцяти років є базовою структурою з проведення ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади серед студентів вищих аграрних і технічних закладів освіти України ІІІ-IV рівнів акредитації зі спеціальності 204-«Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» галузі знань 20 «Аграрні науки та продовольство» (2001, 2003-2005, 2007-2009, 2011-2013, 2015, 2016), ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади серед студентів вищих закладів освіти України ІІІ-IV рівнів акредитації із дисципліни «Біологія» (секція «Біологія тварин») (2004, 2005, 2007-2009, 2011-2013, 2015, 2016-2021) та II туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук з галузі наук «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» (2007, 2011-2013, 2015-2022) серед студентів вищих навчальних закладів України III-IV рівнів акредитації, а також Міжнародного конкурсу студентських наукових робіт з галузі наук «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» (2021, 2022, 2023).
За свою історію студенти факультету стали дванадцять раз призерами 2-го етапу Всеукраїнської студентської олімпіади із «Технології виробництва та переробки продукції тваринництва», десять разів – 2-го етапу Всеукраїнської студентської олімпіади із «Біології», вісім разів – з Всеукраїнського конкурсу наукових робіт студентів зі спеціальності «Технологія ВППТ», по чотири рази – зі спеціальностей «Біотехнології та біоінженерія», «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» й два рази – з спеціальності «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза», з Всеукраїнського конкурсу наукових робіт студентів з дисципліни «Годівля тварин і технологія кормів» на приз академіка НААН І.І. Ібатулліна.
Факультет постійно розвивав і підтримував творчі наукові зв’язки з іншими ЗВО та провідними науково-дослідними установами НАН та НААН, НАНВО України.
За результатами засідання Атестаційної комісії наказом Міністерства освіти і науки України від 25.03.2021 № 372 «Про результати державної атестації закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності» визначено атестаційну оцінку Миколаївського національного аграрного університету, і його факультету ТВППТСБ у т.ч., за науковим напрямом «Аграрні науки та ветеринарія» – віднесено до кваліфікаційної групи «А», що є найвищою.
Історія факультету – це робота передусім його колективу, і в першу чергу наукової еліти – докторів наук:
- Бєрєстов В’ячеслав Олексійович: доктор ветеринарних наук, професор, академік Російської академії наук, Заслужений діяч науки і техніки Російської Федерації
- Топіха Віра Сергіївна: доктор сільськогосподарських наук, професор, Заслужений працівник сільського господарства України
- Коваленко Віталій Петрович: доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент Національної академії агарних наук України, академік Національної академії наук вищої освіти України, Заслужений діяч науки і техніки України
- Рибалко Валентин Павлович: доктор сільськогосподарських наук, професор, академік Національної академії агарних наук України, академік Російської академії сільськогосподарських наук, Заслужений діяч науки і техніки України
- Горбатенко Ігор Юрійович: доктор біологічних наук, професор, академік Нью-Йоркської академії наук США
- Приходько Юрій Олександрович: доктор ветеринарних наук, професор, член-кореспондент Національної академії агарних наук України
- Рожков Ігор Миколайович: доктор біологічних наук, професор, академік Національної академії наук вищої освіти України
- Підпала Тетяна Василівна: доктор сільськогосподарських наук, професор
- Патрєва Людмила Семенівна: доктор сільськогосподарських наук, професор
- Гиль Михайло Іванович: доктор сільськогосподарських наук, професор, член Національної академії агарних наук України, академік Національної академії наук вищої освіти України
- Коцюбенко Ганна Анатоліївна: доктор сільськогосподарських наук, доцент, академік Національної академії наук вищої освіти України
- Кіщак Іван Теодорович: доктор економічних наук, професор, академік Національної академії наук вищої освіти України, Заслужений діяч науки і техніки України
- Крамаренко Сергій Сергійович: доктор біологічних наук, професор, академік Нью-Йоркської академії наук США
- Луговий Сергій Іванович: доктор сільськогосподарських наук, доцент
- Лихач Вадим Ярославович: доктор сільськогосподарських наук, професор
- Лихач Анна Василівна: доктор сільськогосподарських наук, професор
- Наконечний Ігор Володимирович: доктор біологічних наук, професор
- Мельник Володимир Олександрович: доктор сільськогосподарських наук, доцент, академік Національної академії наук вищої освіти України
- Нежлукченко Тетяна Іванівна: доктор сільськогосподарських наук, професор
- Китаєва Алла Павлівна: доктор сільськогосподарських наук, професор
- Шалімов Микола Олексійович: доктор сільськогосподарських наук, професор
- Стабніков Віктор Петрович: доктор технічних наук, професор
За історичний період роботи працівники факультету входили до:
- науково-методичних комісій МОН України зі спеціальності 204 – «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» (головою комісії – д.с.-г.н., професор М.І. Гиль, членом комісії – д.с.-г.н., професор В.Я. Лихач);
- експертних наукових рад МОН України (д.с.-г.н., професор Т.І. Нежлукченко, д.с.-г.н., професор Т.В. Підпала, д.с.-г.н., професор М.І. Гиль, к.с.-г.н. О.С. Крамаренко, д.тех.н., доцент В.П. Стабніков, д.біол.н., проф. Наконечний І.В.);
- Національного агентства забезпечення якості вищої освіти України (д.с.-г.н., доцент С.І. Луговий, д.с.-г.н., професор М.І. Гиль, д.тех.н., доцент В.П. Стабніков, к.тех.н., доцент О.М. Савінок, к.с.-г.н., доцент О.І. Каратєєва);
- Національної академії аграрних наук України (д.с.-г.н., професор В.П. Рибалко, д.с.-г.н., професор В.П. Коваленко, д.вет.н., професор Ю.О. Приходько, д.с.-г.н., професор М.І. Гиль);
- Національної академії наук вищої освіти України (д.с.-г.н., професор В.П. Коваленко, д.біол.н., професор І.М.Рожков, д.с.-г.н., професор М.І. Гиль, д.с.-г.н., доцент Г.А. Коцюбенко, д.с.-г.н., доцент В.О. Мельник, д.екон.н., професор І.Т. Кіщак);
- Нью-Йоркської академії наук США (д.біол.н., професор І.Ю. Горбатенко, д.біол.н., професор С.С. Крамаренко);
- Російської академії наук (д.вет.н., професор В.О. Бєрєстов);
- Російської академії сільськогосподарських наук (д.с.-г.н., професор В.П. Рибалко).
За видатні досягнення в науково-дослідній, навчально-методичній та виховній роботі науково-педагогічним працівникам факультету присвоєно почесні звання, премії та державні нагороди:
-
“Подяка та Почесна грамота Міністра аграрної політики та продовольства України” – професорам В.П. Коваленко, М.І. Гиль;
-
“Відмінник аграрної освіти та науки України ІІІ ступеня” – доцентам В.М. Давиденко, Є.І. Гардеру, О.І. Юлевич, О.П. Бесарабу, Г.І. Калиниченко, Р.О. Трибрату, професорам М.І. Гиль, Т.В. Підпалій, В.С. Топісі;
-
“Відмінник аграрної освіти та науки України ІІ ступеня” – доценту О.І. Юлевич і професору М.І. Гиль;
-
“Відмінник аграрної освіти та науки України І ступеня” – доценту О.І. Юлевич, професору В.С. Топісі;
-
“Знак Пошани” – доценту С.П. Коту, професору М.І. Гиль;
-
“Медаль Івана Пулюя” – професору М.І. Гиль;
-
“Медаль імені Ярослава Мудрого” – професору М.І. Гиль;
-
“Медаль імені Миколи Івановича Дубини” – професору М.І. Гиль;
-
“Заслужений працівник сільського господарства України” – професору В.С. Топісі;
-
“Заслужений діяч науки і техніки України” – професорам В.П. Рибалко і В.П. Коваленко, І.Т. Кіщак;
-
лауреат “Премії Сороса” – професору І.Ю. Горбатенко;
-
лауреат “Державної премії України” – професору В.П. Рибалко;
-
лауреат конкурсу “Науковець 2021 року” – професор М.І. Гиль;
-
орден “За заслуги ІІІ ступеня” – професору В.П. Коваленко.