Завідувач кафедри
кандидат педагогічних наук, доцент
Горбунова Каріне Маркарівна
Освіта повинна бути істинною, повною, ясною і міцною.
Унсур Аль-Маалі (Кей Кабус)
Кафедра методики професійного навчання проводить підготовку фахівців за спеціальністю 015 «Професійна освіта (Аграрне виробництво, переробка сільськогосподарської продукції та харчові технології)» за першими (бакалаврським) та другим (магістерським) рівнями вищої освіти.
Історія кафедри теорії та практики психолого-педагогічних дисциплін, як самостійного структурного підрозділу Миколаївського національного аграрного університету, розпочалася 2001 року. Першим завідувачем кафедри був кандидат педагогічних наук, доцент Г.Г. Лисиця. Згодом за конкурсом на посаду завідувача кафедри було обрано досвідченого фахівця кандидата педагогічних наук, доцента Горбунову Карінє Маркарівну.
Кафедра методики професійного навчання з жовтня 2003 року є випускаючою кафедрою на інженерно – енергетичному факультеті (спеціальність 015 «Професійна освіта (Аграрне виробництво, переробка сільськогосподарської продукції та харчові технології)»).
3 березня 2012 року у зв’язку зі структурними змінами, рішенням вченої ради Миколаївського національного аграрного університету, було ухвалено рішення реорганізувати і перейменувати кафедру психолого-педагогічних дисциплін на кафедру методики професійного навчання. Сьогодні завідувачем кафедри є кандидат педагогічних наук, доцент Горбунова К.М. Під її керівництвом проводиться багатогранна робота навчального, наукового та методичного спрямування.
Перший випуск інженерів-педагогів відбувся влітку 2005 року. Серед випускників кафедри чимало відомих фахівців, які сьогодні обіймають керівні посади в різних галузях агропромислового комплексу, працюють на інженерних посадах в агрофірмах, фермерських господарствах, органах управління агропромисловою галуззю, на керівних посадах в системі професійної освіти.
Колективу кафедри вдалося за останні роки сформувати найкращі традиції в організації освітнього процесу, науково-дослідної та позааудиторної роботи зі здобувачами вищої освіти.
Важливим завданням роботи кафедри було й залишається удосконалення організації освітнього процесу, який зазнає сьогодні позитивних змін. По-перше, це орієнтація на розвиток творчої індивідуальності здобувачів вищої освіти. По-друге, це удосконалення змісту інженерно-педагогічної освіти у відповідності з потребами суспільства та основними тенденціями розвитку науки і техніки. По-третє, це впровадження в освітній процес нових прогресивних методів навчання і нових освітніх технологій.
Доценти кафедри Горбунова К.М, Літвінчук С.Б.,Веліховська А.Б., старший викладач Курепін В.М. упродовж багатьох років відшліфовують методику роботи зі здобувачами вищої освіти шляхом запровадження в освітній процес вітчизняного і зарубіжного досвіду організації, методичного та інформаційного забезпечення освітнього процесу.
Кафедра підтримує тісний зв’язок із професійно-технічними навчальними закладами, школами технікумами, коледжами м. Миколаєва та області. Ефективною формою професійно-орієнтаційної роботи є проведення учнівських олімпіад з навчальних предметів: українська мова і література, історія України, математика, біологія, географія, інтелектуальної гри «Найрозумнішій» для абітурієнтів професійно-технічних навчальних закладів м. Миколаєва та Миколаївської області.
Горбунова Каріне Маркарівна – завідувач кафедри, кандидат педагогічних наук, доцент
Веліховська Алла Борисівна – кандидат педагогічних наук, доцент
Комісарова Людмила Олексіївна – кандидат педагогічних наук, доцент за сумісництвом
Курепін Вячеслав Миколайович – кандидат економічних наук, доцент
Гула Лариса Вікторівна – старший викладач кафедри
Іваненко Валерія Сергіївна – лаборант кафедри
Короленко Віктор Леонтійович – старший викладач
Дисципліна в Moodle
Дисципліна в Moodle
Дисципліна в Moodle
Дисципліна в Moodle
Основні напрями наукових досліджень кафедри:
- удосконалення змісту інженерно-педагогічної та професійно-технічної освіти у відповідності з потребами суспільства та основними тенденціями розвитку науки і техніки;
- впровадження в навчально-виховний процес нових прогресивних методів навчання і нових освітніх технологій;
- вивчення та розповсюдження вітчизняного і зарубіжного досвіду організації, методичного та інформаційного забезпечення навчального процесу, зокрема європейської кредитно-трансферної системи організації навчального процесу;
- аналіз стану та перспективи розвитку професійно-технічної освіти, вивчення потреби в інженерно-педагогічних кадрах;
- актуальні проблеми безпеки життєдіяльності людини у сучасному суспільстві;
- актуальні питання охорони праці, техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту об’єктів аграрного сектору;
- базова концепція забезпечення управління безпекою в агропромисловому комплексі;
- державне управління у сфері цивільного захисту та безпеки життєдіяльності в умовах реформування місцевого самоврядування та децентралізації влади.
Результати наукових досліджень викладачів кафедри представлені у наукових та навчально-методичних розробках, які спрямовані на якісне забезпечення освітнього процесу навчальних закладів Міністерства освіти і науки України, удосконалення змісту інженерно-педагогічної та професійно-технічної освіти у відповідності з потребами суспільства та основними тенденціями розвитку науки і техніки; узагальнення сучасної практики забезпечення техногенної, пожежної безпеки, охорони праці, цивільного захисту установ, організації, галузевих підприємств сільського господарства і агропромислового комплексу. Викладачі кафедри беруть активну участь у міжнародних та Всеукраїнських конференціях, семінарах, симпозіумах, є авторами навчальних посібників, монографій, чисельних наукових статей в тому числі, що входять до науково-метричних баз.
2011-2012 роках науково-педагогічні працівники кафедри організовували проведення олімпіади з дисципліни «Безпека життєдіяльності» для студентів перших курсів університету та коледжів Миколаївського державного аграрного університету. 2013 році на базі кафедри була проведена Всеукраїнська студентська науково – теоретична конференції «Актуальні проблеми безпеки життєдіяльності людини в сучасному суспільстві». У пленарному та секційних засіданнях прийняли участь 103 студента вищих навчальних закладів I – IV рівнів акредитації. 2013-2014 роках організовували проведення олімпіад з дисципліни «Безпека життєдіяльності» для учнів ЗОШ, ПТНЗ м. Миколаєва та Миколаївської області. З 2019 року науково-педагогічні працівники кафедри організують проведення інтелектуальної гри «Найрозумнішій» серед здобувачів вищої освіти Миколаївського національного аграрного університету.
У 2017-2020 роках науково-педагогічні працівники кафедри брали участь в українському проекті бізнес-розвитку плодоовочівництва з фінансової підтримки уряду Канади – UHBDP, одним із ключових напрямків роботи якого, є доведення рівня університетської освіти до вимог бізнесу, покращення та розвиток навичок випускників університетів до рівня, якого вимагає плодоовочевий сектор.
Науково-педагогічні працівники разом із здобувачами вищої освіти інженерно-енергетичного факультету Миколаївського національного аграрного університету в 2018-2019 роках за дорученням ректора Шебаніна Вячеслава Сергійовича провели науково-дослідницьку роботу про життя та діяльність академіка Василенка Петра Мефодійовича в селі Мигія та Первомайському районі Миколаївської області.
Завдяки наполегливій праці вдалося знайти унікальні документи особистого листування Петра Мефодійовича Василенка з місцевим краєзнавцем-істориком Володимиром Трохимовичем Халипенком (листи, фотографії, чернетки нарисів, звернення до посадових осіб навчальних закладів, керівництва села Мигія та інші документи), які залишалися більше 20 років невідомими і недоступними для істориків-науковців.
Здобувачі вищої освіти беруть активну участь у науково-дослідній роботі кафедри методики професійного навчання та є членами науково-дослідних студентських гуртків з дисциплін: «Безпека життєдіяльності», «Професійна педагогіка».
Здобувачі вищої освіти спеціальності 015 «Професійна освіта (Аграрне виробництво, переробка сільськогосподарської продукції та харчові технології)» та інженерно-енергетичного факультету є учасниками обласних, Всеукраїнських студентських конкурсів і олімпіад. За останні роки здобули призові місця:
- 2009 рік – Лобановська Катерина, ІІІ місце, диплом ІІІ ступеня в олімпіаді за напрямом «Безпека життєдіяльності» серед студентів навчальних закладів освіти І-ІV рівнів акредитації Миколаївської області (науковий керівник старший викладач Курепін В.М.).
- 2011 рік – Осмолов Костянтин, ІІІ місце, диплом ІІІ ступеня ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Безпека життєдіяльності» (науковий керівник старший викладач Курепін В.М.).
- 2012 рік – Голубничий Ігор, ІІІ місце, диплом ІІІ ступеня ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Безпека життєдіяльності» (науковий керівник старший викладач Курепін В.М.).
- 2013 рік – Бейзгерць Дмитро ІІІ місце, диплом ІІІ ступеня ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з дисципліни «Безпека життєдіяльності» (науковий керівник старший викладач Курепін В.М.).
- 2014 рік – Малишко Олександр ІІІ місце, диплом ІІІ ступеня ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з дисципліни «Охорона праці» (науковий керівник старший викладач Курепін В.М.).
- 2015 рік – Попов Павло ІІІ місце, диплом ІІІ ступеня ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з дисципліни «Безпека життєдіяльності» (науковий керівник старший викладач Курепін В.М.).
- 2015 рік – Попов Павло ІІ місце, диплом ІІ ступеня ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з дисципліни «Педагогіка» (науковий керівник к.пед.н., доц. Горбунова К.М.).
- 2016 рік – Запорожан Михайло ІІІ місце, диплом ІІІ ступеня ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з дисципліни «Охорона праці» (науковий керівник старший викладач Курепін В.М.).
- 2017 рік – Ващинська Ольга ІІІ місце, диплом ІІІ ступеня ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з дисципліни «Охорона праці» (науковий керівник старший викладач Курепін В.М.).
- 2019 рік – Комісаренко Катерина ІІІ місце, диплом ІІІ ступеня ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з дисципліни «Охорона праці» (науковий керівник старший викладач Курепін В.М.).
- 2020 рік – Іваненко Валерія ІІІ місце, диплом ІІІ ступеня ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з дисципліни «Охорона праці» (науковий керівник старший викладач Курепін В.М.).
Кафедра методики професійного навчання підтримує професійні стосунки з Департаментом освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації, Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, Управлінням з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Миколаївської міської ради, Головним управлінням ДСНС України у Миколаївській області. Також плідно співпрацює з провідними закладами вищої освіти: Національним університетом кораблебудування імені адмірала Макарова; Державним університетом інфраструктури та технологій, м. Києва; Глухівським національним педагогічним університетом ім. О. Довженко; Чорноморським національним університетом імені Петра Могили.
Кафедра є організатором наукових заходів, зокрема:
№ | Назва конференції (семінару). Основні питання, що пропонуються для обговорення | Місце проведення | Термін проведення | Телефон/факс, e-mail, сайт організації |
1. | Причорноморська регіональна науково-практична конференція професорсько- викладацького складу «Розвиток українського села – основа аграрної реформи в Україні», секція «Актуальні проблеми професійної освіти і питання інженерної діяльності» |
МНАУ, |
15-17 квітня 2020 р. |
Тел.: +380(512)30-01-91, e-mail: kypinc@ukr.net |
2. | Круглий стіл «Актуальні проблеми безпеки життєдіяльності людини в сучасному суспільстві» |
МНАУ, |
листопад 2020 р. |
Тел.: +380(512)30-01-91, e-mail: kypinc@ukr.net |
Навчально-методична робота, що провадиться на кафедрі методики професійного навчання відповідає вимогам вищої школи щодо надання якісних освітніх послуг і передбачає наявність навчально-методичного та інформаційного забезпечення.
Науково-педагогічними працівниками кафедри розроблено та постійно оновлюють навчально-методичне забезпечення навчальних курсів, впроваджуються новації у викладання навчальних дисциплін. Також електроні версії наукової та навчально-методичної літератури, зокрема: збірники наукових праць, автореферати дисертацій, матеріали наукових конференцій, монографії, підручники, навчальні та навчально-методичні посібники розміщені у фондах електронних ресурсів університету.
З метою посилення практичної спрямованості освітнього процесу та проведення спільних наукових досліджень кафедрою укладено договори про створення філій на базі:
- Вище професійне училище №21.
- ДНЗ Вище професійне училище №7.
- Вище професійне училище суднобудування.
- Миколаївський професійний ліцей.
- Миколаївський професійний ліцей будівництва та сфери послуг.
- Миколаївський професійний ліцей сфери послуг.
- Миколаївський професійний ліцей торгівлі та ресторанного сервісу.
- Миколаївський професійний машинобудівний ліцей.
- Миколаївський професійний промисловий ліцей.
- Миколаївський професійний суднобудівний ліцей.
- Миколаївське вище професійне училище технологій та дизайну.
- Надбузький професійний аграрний ліцей.
- Арбузинський професійний аграрний ліцей.
- Березнегуватський професійний ліцей.
- Вознесенський професійний аграрний ліцей.
- Вознесенський професійний ліцей.
- Єланецький професійний аграрний ліцей.
- Казанківський професійний аграрний ліцей.
- Кривоозерський професійний аграрний ліцей.
- Мариновський професійний аграрний ліцей.
- Новоодеський професійний аграрний ліцей.
- Первомайський професійний промисловий ліцей.
- Професійно-технічне училище №17.
- Снігурівський професійний ліцей.
- Південноукраїнський професійний машинобудівний ліцей.
На базі філій кафедри проводяться практичні та семінарські заняття, здобувачі вищої освіти ознайомлюються з роботою викладачів загально інженерних дисциплін та дисциплін спеціалізації, особливостями організації праці інженерів з механізації та автоматизації виробничих процесів, з механізації трудомістких процесів, що сприяє подальшому вдосконаленню підготовки фахівців агроінженерії відповідно до сучасних потреб.
Професійна підготовка майбутніх фахівців також забезпечується впровадженням елементів дуальної освіти, що сприяє формуванню й розвитку у здобувачів вищої освіти фахових компетенцій та підвищення ефективності процесу адаптації допрофесійної їх діяльності.
Горбунова Каріне Маркарівна – кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри
- Подяка Ректора Таврійського державного агротехнологічного університету ім. Дмитра Моторного за сприяння в підготовці учасників для ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Експлуатація машин і обладнання» (2019 р.).
Курепін Вячеслав Миколайович – старший викладач кафедри
- Грамота Сумського державного університету «За високопрофесійну підготовку студентів до ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Безпека життєдіяльності» (2012 р.).
- Грамота Харківського національного автомобільно-дорожнього університету «За підготовку переможця Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з дисципліни «Охорона праці»» (2016 р.).
- Грамота Харківського національного автомобільно-дорожнього університету «За підготовку переможця Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з дисципліни «Охорона праці»» (2019 р.).
- Грамота Миколаївського національного аграрного університету «За вагомі досягнення у професійній діяльності, багаторічну сумлінну працю та з нагоди свята Дня працівника сільського господарства» (2019 р.).
- Грамота Харківського національного автомобільно-дорожнього університету «За підготовку переможця Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з дисципліни «Охорона праці»» (2020 р.).
Яблуновська Катерина Олександрівна – асистент кафедри
- Диплом Департаменту освіти і науки Миколаївської обласної державної адміністрації, Ради Ректорів закладів вищої освіти Миколаївської області «Учасника обласного конкурсу робіт молодих учених Миколаївський області 2019 року у номінації «Педагогічні науки» (2019 р.).
На кафедрі сформовано ефективну систему професійно-орієнтаційної роботи із випускниками професійно-технічних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл, закладами вищої освіти м. Миколаєва та Миколаївської області.
Основними напрямками цієї роботи є:
- зустрічі професорсько-викладацького складу кафедри з випускниками професійно-технічних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, коледжів;
- консультації і бесіди про університет і спеціальність 015 «Професійна освіта (Аграрне виробництво, переробка сільськогосподарської продукції та харчові технології)» науково-педагогічними працівниками батьків учнів професійно-технічних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, коледжів;
- екскурсії потенційних абітурієнтів до університету, їх участь у Дні відкритих дверей університету, професійних тренінгах та інших профорієнтаційних заходах, які проводять викладачі кафедри;
- профорієнтаційна робота через керівників навчальних закладів Департаменту освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації, керівників підприємств різних форм власності, головних спеціалістів при проходженні ними навчання в університеті.
Яскравим прикладом успішної профорієнтаційної роботи є випускники кафедри, які активно залучаються до проведення профорієнтаційної роботи серед колег на роботі, а також за місцем проживання; здобувачі вищої освіти факультету, випускники професійно-технічних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, коледжів, які активно залучаються до проведення профорієнтаційної роботи серед молоді.
Популяризація діяльності викладачів та здобувачів вищої освіти кафедри, інформація щодо наукових та професійних здобутків висвітлюється на сайті університету, персональному сайті інженерно-енергетичного факультету у Facebook, Instagram.
Важливим аспектом роботи кафедри є міжнародна діяльність, а саме організація (стажування) викладачів, підвищення кваліфікації, проходження закордонної практики здобувачами вищої освіти, участь у міжнародних конференціях та семінарах.
За останні роки професорсько-викладацький склад кафедри та здобувачі вищої освіти брали участь у:
- Міжнародній науково-практичній конференції «Регіональна культура в умовах глобалізації», м. Глухів;
- Міжнародній науковій конференції, присвяченої 119-й річниці з дня народження академіка Петра Мефодійовича Василенка «Сучасні проблеми землеробської механіки», м. Миколаїв;
- Міжнародній науково-практичній конференції молодих учених, аспірантів і студентів «Перспективна техніка і технології», м. Миколаїв;
- ІV Міжнародній науково-практичній інтернет-конференції «Обліково-аналітичне і фінансове забезпечення діяльності суб’єктів господарювання: національні, глобалізаційні, євроінтеграційні аспекти», м. Миколаїв;
- XXIII Міжнародній науково-практичній інтернет-конференції «Осінні наукові читання», секція № 10. «Педагогічні науки», м. Тернопіль;
- Міжнародній науково-практичній конференції «Сучасні підходи до вирощування, переробки і зберігання плодоовочевої продукції», м. Миколаїв.
- Міжнародній науково-практичній конференції молодих учених, аспірантів і студентів «Перспективна техніка і технології – 2019», м. Миколаїв.
54038, м.Миколаїв, вул. Крилова, 17а, аудиторія 314.