В. о. завідувача кафедри
кандидат філологічних наук, доцент
Тішечкіна Катерина Вікторівна
Історія кафедри іноземних мов Миколаївського національного аграрного університету як самостійного структурного підрозділу розпочалася у 1998 р. після реформування кафедри української та іноземних мов. В різні роки кафедру очолювали кандидат філологічних наук, доцент Шуткіна Галина Михайлівна, старший викладач Стрюкова Інна Яківна, кандидат педагогічних наук, доцент Заскалєта Світлана Григорівна, доцент Артюхова Олена Вікторівна. З 2020 року виконує обов’язки завідувача кафедри іноземних мов кандидат філологічних наук, доцент Тішечкіна Катерина Вікторівна.
Викладачі кафедри працюють на всіх факультетах університету. На високому організаційно-методичному рівні здійснюється мовленнєва підготовка здобувачів вищої освіти. Активно використовуються Загальноєвропейські рекомендації з мовної освіти та Програма «English for Specific Purposes (ESP). National Curriculum for Universities».
Тішечкіна Катерина Вікторівна – в. о. завідувача кафедри, кандидат філологічних наук, доцент
Артюхова Олена Вікторівна – кандидат педагогічних наук, доцент
Ганніченко Тетяна Анатоліївна – кандидат педагогічних наук, доцент
Марковська Антоніна В’ячеславівна – кандидат філологічних наук, доцент
Саламатіна Ольга Олександрівна – кандидат філологічних наук, доцент
Пономаренко Наталя Григорівна – старший викладач
Матвєєва Катерина Сергіївна – кандидат педагогічних наук, доцент
Кущова Тетяна Олександрівна – викладач
Степанова Валентина Євгенівна – викладач
Комарницька Анастасія Віталіївна – викладач
Яблуновська Ганна Сергіївна – лаборант
Графік проведення консультацій та відпрацювань пропущених занять викладачами кафедри іноземних мов
Графік проведення відкритих занять
Розклад занять курсів англійської мови для співробітників МНАУ
Розклад занять курсів англійської мови для здобувачів вищої освіти МНАУ
Програма для вступу на освітній ступінь «Магістр» факультету Агротехнологій
Програма для вступу на освітній ступінь «Магістр» факультету ТВППТСБ
Програма для вступу на освітній ступінь «Магістр» спеціальності 073 Менеджмент та 281 Публічне управління та адміністрування
Програма для вступу на освітній ступінь «Магістр» спеціальності 071 Облік і оподаткування та 072 Фінанси, банківська справа та страхування
Програма «Німецька мова» для вступу на освітній ступінь «Магістр» усіх спеціальностей
Програма курсів А2
Курси для викладачів
Методичні рекомендації для аудиторної та самостійної роботи здобувачів вищої освіти ступеня «бакалавр» всіх спеціальностей денної та заочної форм навчання для підготовки до ЄВІ
Методичні рекомендації з завданнями щодо підготовки та проведення олімпіади з іноземних мов
Методичні рекомендації з дидактичних ігор
Щорічно викладачі кафедри публікують наукові статті з питань вивчення та викладання іноземних мов, беруть участь в наукових конференціях та науково-практичних семінарах. На базі кафедри проводяться всеукраїнські науково-практичні семінари з актуальних проблем вивчення та викладання іноземних мов у ВНЗ.
Збірник 1 2023, Збірник 2 2023
Збірник 1 2022, Збірник 2 2022
Збірник 1 2021, Збірник 2 2021
Збірник 1 2020, Збірник 2 2020
Збірник 1 2019, Збірник 2 2019
Збірник 1 2018, Збірник 2 2018
Збірник 1 2017, Збірник 2 2017, Збірник 3 2017
Збірник 1 2016, Збірник 2 2016, Збірник 3 2016
Збірник 1 2015, Збірник 2 2015, Збірник 3 2015
Збірник 2014
Збірник 2013
Під керівництвом викладачів кафедри студенти готують доповіді на студентські науково-теоретичні конференції та наукові статті для науково-методичних збірників.
Кафедра забезпечує роботу Лінгваклубу.
Кафедра іноземних мов забезпечує освітній процес на всіх факультетах університету. Викладачі кафедри щорічно оновлюють робочі навчальні програми з дисциплін «Іноземна мова (англійська)», «Іноземна мова (німецька)», «Іноземна мова (французька)», «Іноземна мова (латинська)», «Іноземна мова за професійним спрямуванням (англійська)», «Іноземна мова за професійним спрямуванням (німецька)», «Іноземна мова за професійним спрямуванням (французька)», «Друга іноземна мова (англійська)», «Друга іноземна мова (німецька)», «Ділова іноземна мова (англійська)», «Ділова іноземна мова (німецька)», «Наукові комунікації».
Навчально-методична робота кафедри іноземних мов зорієнтована передусім на такі аспекти:
- Посилення інноваційної складової освітнього процесу.Прагнучи інтенсифікувати освітній процес, кафедра вивчає надбання сучасної науки та практики в сфері методики викладання іноземних мов, постійно поповнює і систематизує кафедральний банк даних з цієї тематики та активно впроваджує у викладацьку діяльність інноваційні техніки і прийоми, зокрема, рольові ігри та ситуації, усні презентації з обґрунтуванням власної позиції, тематичні дискусії, віртуальні проекти, відеофільми з завданнями до них і т.п. Кафедра створила та розвиває власну бібліотеку навчально-методичних матеріалів, відеотеку, активно використовує для проведення практичних занять комп’ютерні класи університету.
- Урізноманітнення форм самостійної роботи студентів. Самостійна робота виконується студентами щосеместрово і передбачає збалансованість усної та письмової форм презентації результатів, використання інформаційних ресурсів мережі Інтернет, проблемний, дискусійний характер завдань та різноманітність їх типів (реферати, дискусії, презентації, аудіювання, реферування матеріалів ЗМІ, коментування таблиць, діаграм, виконання комп’ютерних тестів тощо). Самостійна робота спрямовується не лише на поліпшення мовних знань, але й обов’язкове формування інших якостей студентів в контексті компетентнісного підходу – зокрема, таких як вміння самостійно знаходити та творчо опрацьовувати інформацію, формувати та аргументовано висвітлювати власну думку, толерантно відноситись та критично оцінювати позицію інших, пропонувати можливості вирішення певних проблем економічного характеру, керувати дискусією тощо.
- Поліпшення підсумкового контролю знань студентів. Логічним продовженням інноваційних зусиль в освітньому процесі стали аналогічні зміни в підходах до підсумкового контролю знань студентів. Кафедра повністю перейшла на екзаменаційні матеріали без завдань на переклад і таким чином реалізувала один з важливих принципів комунікативного підходу – принцип одномовності. Одномовні різноаспектні завдання, зокрема, з аудіювання, реферування текстів з власним коментарем, анотації текстів, написання приватних та ділових листів носять творчий характер та створюють передумови для більш об’єктивного і багатостороннього кінцевого контролю знань студентів.
- Підготовка навчально-методичних матеріалів нового покоління. Кафедра цілеспрямовано й послідовно працює над створенням власних навчально-методичних матеріалів, які відповідають сучасним підходам до вивчення іноземних мов. Використання власних (та інших) навчально-методичних матеріалів забезпечує вивчення мов на базі актуального матеріалу, сприяє комунікативній орієнтації освытнього процесу, стимулює подальше використання інноваційних методів викладання іноземних мов та передбачає широкі можливості для роботи з ТЗН.
На кафедрі є методичні рекомендації та література, необхідні для проведення практичних занять, тестового контролю та самостійної роботи студентів денної та заочної форм навчання. В період з 2012 по 2021 рік співробітниками кафедри підготовлено 98 методичних розробок. Методичні рекомендації представлені в бібліотеці університету на паперовому та електронному носіях.
Реєстри методичних рекомендацій 1
Реєстри методичних рекомендацій 2
Реєстри методичних рекомендацій 3
Науково-педагогічними працівниками кафедри здійснюється профорієнтаційна робота по залученню випускників середніх навчальних закладів до вступу в Миколаївський національний аграрний університет. Зокрема, постійно проводиться робота щодо залучення абітурієнтів з Арбузинського району та Миколаївської ЗОШ №38 відповідно до Програми профорієнтаційної роботи МНАУ. Викладачі кафедри постійно відвідують загальноосвітні навчальні заклади Арбузинського району: Арбузинську ЗОШ імені Т.Шевченка, Арбузинську ЗОШ №1, Садівську ЗОШ, Агрономійську ЗОШ, Благодатненську ЗОШ, Воєводську ЗОШ, Семенівську ЗОШ, Новоселівську ЗОШ, Новокрасненську ЗОШ, Констянтинівську ЗОШ, Іванівську ЗОШ, а також Миколаївську ЗОШ №38. Тісно співпрацюючи з керівництвом шкіл, районним відділом освіти, науково-педагогічний колектив кафедри проводить бесіди профорієнтаційного характеру з учнями 9-11 класів шкіл району. Викладачі кафедри відвідують заходи, що проводяться школами та районним Центром зайнятості, зокрема класні години, святкові заходи та «Ярмарки професій», де виступають з доповідями та презентаціями про МНАУ.
Ефективним засобом профорієнтації є відвідування класних годин та батьківських зборів. Колектив кафедри регулярно відвідує батьківські збори, де надає вичерпну інформацію батькам про умови вступу до університету, переваги навчання у Миколаївському НАУ. Відвідування зборів дає можливість краще донести інформацію про університет до батьків та учнів. На класних годинах викладачі спілкуються з випускниками про перспективи одержання вищої освіти, переваги навчання у МНАУ, проводять анкетування щодо їх бажання вступати до Миколаївського національного аграрного університету. Класним керівникам та головам батьківського комітету 11-х класів ЗОШ надаються папки профорієнтаційного спрямування, в яких розміщено інформацію про підготовчі курси, звернення до учнів, звернення до батьків, брошури МНАУ, анкета абітурієнта, контактний телефон викладача кафедри, закріпленого за школою району. Для покращення результатів Зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень учнів кафедра допомагає організувати підготовчі курси на базі Воєводської ЗОШ. Завдяки плідній співпраці кафедри іноземних мов, факультету довузівської підготовки з керівництвом Воєводської ЗОШ, зокрема директором Коротич Ніною Іванівною, випускники школи добре складають ЗНО та вступають до Миколаївського національного аграрного університету на бюджетну та контрактну форми навчання. Крім того, викладачі кафедри підтримують зв’язок з учнями та їх батьками телефоном та у соціальних мережах, де у будь-який час відповідають на всі запитання стосовно переваг і перспектив навчання у МНАУ, вибору предметів ЗНО, стосовно вибору напряму навчання тощо. Працівниками кафедри постійно організовуються екскурсії для випускників шкіл до Миколаївського національного аграрного університету. Під час екскурсій учні мають можливість поспілкуватися з ректором Миколаївського НАУ академіком НААН України Шебаніним В.С., деканом факультету довузівської підготовки доцентом І.М.Марценюком, головою приймальної комісії доцентом Є.В.Баркарем, здобувачами вищої освіти тощо. Учні відвідують навчальні корпуси, де їм доводиться інформація про університет, його історію, факультети, умови вступу, роботу спортивних секцій, студій, клубів за інтересами тощо. Викладачі кафедри інформують випускників про навчання іноземних мов у МНАУ, зокрема можливості вивчення іноземних мов на курсах, тренінги з носіями іноземних мов, закордонну практику.
Викладачі кафедри залучають учнівських лідерів Арбузинського району до активної участі в тренінгах на зльоті «Лідерів освіти», Днях відкритих дверей. Науково-педагогічними працівниками кафедри іноземних мов постійно відвідуються свята «Останнього дзвоника» і «Першого вересня» у закріплених школах району, організовуються виступи творчих колективів студентів Миколаївського НАУ під час урочистих заходів.
Пріоритетними напрямами міжнародної діяльності є: розвиток прямих контактів з провідними університетами США та країнами Європейського Союзу; розширення спектру освітянських послуг для іноземних громадян; організація академічних обмінів викладачами, науковцями, студентами, аспірантами; залучення до активної участі науково-педагогічних працівників у міжнародних наукових форумах; діяльність щодо одержання міжнародних наукових і освітніх грантів.
Кафедра реалізує міжнародну наукову співпрацю з Британською радою в Україні, Інститутом Гете у Києві. Викладачі кафедри є членами міжнародної організації IATEFL (International Association of Teachers of English as a Foreign Language).
За участю викладачів кафедри іноземних мов Миколаївського національного аграрного університету та Лондонської школи англійської DINTERNAL Education проводяться тренінги для здобувачів вищої освіти за наступними темами:
- 21st Century English;
- British Food;
- Living and Working in London;
- Places to visit in the UK outside London;
- British accents;
- British Music;
- Typical Ukrainian English Mistakes;
- British Stereotypes (and the differences between the English, the Scots, the Welsh and the Irish);
- Village life in the UK;
- University life in the UK;
- British Sports;
- The Royal Family.
Тренінги проводять носії англійської мови: Graham Jones та James Maclnnes.
Щороку у лютому місяці проходить Конкурс есе англійською мовою на базі кафедрі іноземних мов МНАУ. Мета Конкурсу – розвиток навичок самостійного творчого мислення здобувачів вищої освіти, що вивчають англійську мову за тематикою, представленою в робочій програмі з дисципліни «Іноземна мова», в удосконаленні навичок письмового викладу власних думок, в розвитку умінь пошуку та осмислення інформації.
Представлені на конкурс есе оцінюються за такими критеріями:
- відповідність жанру есе и темі Конкурсу;
- знання і розуміння матеріалу (визначається чіткістю, ясністю побудованих суджень, повнотою розкриття теми, логікою структурування доказів, наявністю відповідних прикладів);
- відображення авторської позиції, світогляд автора, його думки и почуття;
- оригінальність есе;
- суворе відповідність темі всіх використовуваних понять;
- супровід тез грамотної аргументацією;
- вміле використання прийомів аналізу, порівняння та узагальнення;
- здатність пояснити альтернативні погляди на проблему, яка розглядається і прийти до збалансованого висновку;
- дотримання лексичних, фразеологічних, граматичних і стилістичних норм англійської літературної мови;
- діапазон використовуваного інформаційного простору – використання великої кількості різних джерел інформації;
- самостійність виконання роботи;
- відповідність основним вимогам до оформлення письмової роботи.
За результатами перевірки есе оголошуються переможці.
Щороку у березні місяці викладачі кафедри іноземних мов МНАУ проводять Конкурс художнього перекладу поетичних творів. Здобувачам вищої освіти всіх курсів та напрямів підготовки пропонують декілька віршів англійською, німецькою та французькою мовами для їх поетичного відтворення державною. А студенти з високим рівнем знань іноземної мови перекладатимуть український вірш англійською, німецькою чи французькою.
Вимоги до перекладу:
- стилістична грамотність перекладу;
- збереження семантичної структури твору;
- розмаїття перекладацьких прийомів;
- стиль, художня насиченість перекладу, наявність художньо-виразних засобів;
- передача віршової структури оригіналу.
За результатами перевірки студентських робіт оголошуються переможці Конкурсу.
Щорічно у лютому місяці на базі кафедрі іноземних мов МНАУ проходить І етап Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Іноземна мова (англійська та німецька мови)». Олімпіада розрахована на здобувачів вищої освіти всіх напрямів підготовки освітніх рівнів «бакалавр» та «магістр».
Олімпіада відбувається в два тури: 1 – письмовий, 2 – усний (контроль комунікативних навичок).
За результатами перевірки завдань, що виконують здобувачі вищої освіти під час олімпіади, оголошують переможців.
Щорічно у березні місяці на базі кафедри іноземних мов проходить Студентська науково-практична конференція Миколаївського національного аграрного університету (секція «Іноземні мови»). До участі у конференції запрошуються здобувачі вищої освіти всіх факультетів та напрямів підготовки Миколаївського національного аграрного університету. Наукові роботи необхідно подавати виключно іноземною мовою (англійською або німецькою, французькою). Кращі студентські роботи надрукуються в Збірнику матеріалів Причорноморської науково-практичної студентської конференції.
Викладачі кафедри іноземних мов МНАУ за підтримкою British Council, King’s College London, Johns Hopkins University, The Open University, Institute of Coding, Monash University, Accenture, University of Michigan пропонують здобувачам вищої освіти онлайн курси Future Learn з отриманням сертифікату. Навчання на курсах відбувається виключно англійською мовою за наступними напрямами:
- Business & Management;
- Creative Arts & Media;
- Healthcare & Medicine;
- History;
- IT & Computer Science;
- Language;
- Law;
- Literature;
- Nature & Environment;
- Politics & Society;
- Psychology & Mental Health;
- Science, Engineering & Maths;
- Study Skills;
- Teaching.
м. Миколаїв, пр. Георгія Гонгадзе 3а