в.о. завідувачки кафедри
кандидатка сільськогосподарських наук, доцентка
Петрова Олена Іванівна
«Як смачно, корисно й красиво продукти з м’яса та молока зробить,
щоб все це додало здоров’я й сили Вас кафедральний колектив навчить»
Кафедру було організовано у 2003 році для поглибленої підготовки фахівців-технологів з переробки продукції тваринництва, й харчових технологій. З 2016 року кафедра є базовою та випусковою з освітньої спеціальності 181 – «Харчові технології». У 2021 році було здійснено перший випуск бакалаврів цієї освітньої спеціальності.
З 2003 по 2022 рік кафедру очолювала вчений, доктор сільськогосподарських наук, професор, Відмінник аграрної освіти і науки ІІІ ст. України – Тетяна Василівна Підпала. З 2022 року кафедру очолює кандидат сільськогосподарських наук, доцент – Олена Іванівна Петрова.
Петрова Олена Іванівна – в.о. завідувачки кафедри, кандидатка сільськогосподарських наук, доцентка
Трибрат Руслан Олександрович – доцент кафедри, кандидат сільськогосподарських наук, доцент, заступник декана з навчальної роботи
Шевчук Наталя Петрівна – доцентка кафедри, докторка філософії
Зюзько Алла Валентинівна – старша викладачка кафедри, кандидатка технічних наук
Болодурін Володимир Вадимович – старший викладач кафедри
Олійниченко Тетяна Віталіївна – асистентка кафедри
Казанович Світлана Олександрівна – завідувачка лабораторіями
Гарифуліна Валентина Іванівна – завідувачка лабораторіями
Фурсенко Оксана Сергіївна – лаборантка кафедри
Козюк Марина Вікторівна – лаборантка кафедри
Графік консультацій та відпрацювань студентами пропущених занять у I семестрі 2024-2025 н.р.
Графік проведення занять в умовах виробництва у I семестрі 2024-2025 навчального року
Графік проведення відкритих занять у I семестрі 2024-2025 навчального року
Графік залучення до викладення лекційного матеріалу та ведення експрес-курсів провідних українських та закордонних науковців у I семестрі 2024-2025 навчального року
Силабус (денна)
Силабус (заочна)
Силабус (ОНП)
Навчає інноваційним технологіям одержання, зберігання, транспортування і переробки продукції тваринництва. Санітарно-гігієнічні та ветеринарні вимоги інноваційних технологій переробки продукції тваринництва.
Силабус (денна)
Силабус (заочна)
Силабус (ОНП)
Дисципліна висвітлює основні питання технології переробки відходів тваринництва. Вивчення матеріалу знаходиться у тісному зв’язку з технологічними процесами виробництва і переробки продукції тваринництва, ветеринарним забезпеченням та гігієною виробництва в молочній та м’ясопереробній промисловості.
Силабус (денна)
Силабус (заочна)
Вивчає технологію одержання молока високої якості, технологічні процеси первинної обробки молока; сучасні методи контролю за якістю молока. Технологія переробки молока, технологія виробництва кисло-молочних продуктів, йогуртів, сирів, морозива, десертів. Характеристика м’ясної сировини і продуктів забою. Особливості холодильної обробки зберігання м’яса та м’ясопродуктів. Технологічні процеси перероблення м’яса та субпродуктів. Технологія виробництва ковбасних та мʼясних виробів.
Ознайомлення здобувачів вищої освіти з загальною структурою та класифікацію технологічного обладнання, конструкцію, методиками вибору основного обладнання для переробки молока.
Вивчає основи харчової хімії, яка є базовою наукою для виробництва харчових продуктів. Харчова хімія є не лише основою вивчення методів технологічного контролю виробництва, контролем якості продукції тощо, а й інструментом подальшого вдосконалення технологічних процесів, створення нових продуктів харчування підвищеної біологічної та харчової цінності.
Вивчає організацію технологічного контролю на підприємствах м’ясної промисловості та сучасні методи контролю м’яса та м’ясних продуктів на підприємствах м’ясної промисловості.
Вивчає технологічні процеси цукрового виробництва, які характеризуються значною складністю і тому потребують постійного удосконалення. Цим питанням мають займатись фахівці-технологи цукрового виробництва. Для цього їм необхідного досконало вивчати технологічні процеси виробництва цукру, а також знати основні вимоги до якості продукції цукрової галузі.
Вивчає технологію виробництва хлібобулочних, макаронних, кондитерських виробів та харчоконцентратів, основних стадій технологічних процесів виробництва, пошук резервів підвищення ефективності виробничого процесу та виходу якісної готової продукції, впровадження досягнень вітчизняної та за-рубіжної науки та техніки у харчову галузь, оволодіння практичними навичками раціональної організації виробничих процесів на підприємствах хлібопекарної, макаронної, кондитерської та харчоконцентратної промисловості.
Вивчає технологію переробки молока на окремі молочні продукти, вимоги стандартів на готову продукцію, сучасні методи технохімічного контролю на молокопереробних підприємствах.
Вивчає технологічні операції підготовки сировини, методи консервування, параметри технологічних процесів, будову і принципи дії та правила експлуатації технологічного обладнання, асортимент продукції, вимоги до її якості та вади.
Вивчення дисципліни є формування компетенцій з технологій виробництва й реалізації кулінарної та кондитерської продукції на підприємствах із заданими властивостями при використанні сучасних технологічних засобів, якісної та безпечної, як для споживачів, так і для оточуючого середовища.
Вивчає питання щодо технології виробництва м’яса фасованого, ковбасних виробів, натуральних м’ясних виробів, консервів, напівфабрикатів, рибної продукції та обґрунтування використання певних параметрів та режимів технологічних процесів.
Вивчає методи й процеси переробки різних видів сировини в продукти бродіння. Основним і загальним процесом у технології бродильних виробництв є бродіння. Під бродінням в широкому сенсі цього слова розуміють процес обміну речовин, під час якого в органічному субстраті під дією ферментів мікроорганізмів відбувається розкладання більш складних сполук на менш складні з виділенням законсервованої в них енергії.
Вивчає теоретичним знанням та практичним навичкам технології одержання, зберігання, транспортування жирів та жирозамінників. Санітарно-гігієнічні та ветеринарні вимоги щодо технології на оліє видобувних підприємствах.
Дисципліна в Moodle
Силабус (ХТ)
Вивчає властивості, технології виробництва, зберігання, транспортування полісахаридів, а також особливості їх застосування в харчовій промисловості.
Вивчає методики наукових досліджень та їх класифікацію, наукові факти та їх роль в науковому дослідженні, математичні моделі та способи їх дослідження, організації досліджень у харчовій галуззі, нормативні документи регламентування наукової діяльності.
Вивчає питання щодо імунітету та продуктів харчування, що здатні його підвищувати; основні біологічно активні речовин оздоровчого призначення; основні принципи створення продуктів оздоровчого харчування, нові високі технології отримання продуктів оздоровчого харчування.
Вивчення питань щодо технології виготовлення прикрас та оздоблення різної складності; способи і техніку нанесення складного багатокольорового малюнка; правила експлуатації відповідних видів технологічного інвентарю у технологічному процесі; види і техніки карвінгу.
Вивчає особливості правил етикету; розглядає питання впливу національних традицій та правила сервірування столів, режим харчування, способи подачі страв і напоїв з використанням предметів народного побуту; сучасні форми, схеми та методи обслуговування іноземних туристів у готельно-ресторанних комплексах.
Вивчення питань щодо технології виробництва дієтичних продуктів харчування, що здатні підвищувати захисні властивості організму; основні біологічно активні речовин оздоровчого призначення; основні принципи створення продуктів оздоровчого харчування, нові високі технології отримання продуктів дієтичного харчування.
Вивчає особливості правил етикету; розглядає питання впливу національних традицій та правила сервірування столів, режим харчування, способи подачі страв і напоїв з використанням предметів народного побуту; сучасні форми, схеми та методи обслуговування іноземних туристів у готельно-ресторанних комплексах.
Вивчення питань щодо технології виробництва дієтичних продуктів харчування, що здатні підвищувати захисні властивості організму; основні біологічно активні речовин оздоровчого призначення; основні принципи створення продуктів оздоровчого харчування, нові високі технології отримання продуктів дієтичного харчування.
Забезпечує формування у майбутніх фахівців системи знань і умінь, необхідних для їх інноваційної діяльності в галузі науки і практичного використання в харчовій промисловості, продукування нових ідей. Важливою складовою теоретичної підготовки є опанування основ харчової хімії, яка є базовою наукою для виробництва харчових продуктів.
Наукові дослідження виконуються за такими напрямами:
- розробка продуктів для дитячого харчування;
- розробка продуктів оздоровчого харчування для особового складу ЗС України, людей різного віку і професійної зайнятості;
- розробка кулінарних продуктів тривалого строку зберігання;
- оцінювання впливу якісних показників заготівельного молока на сировиробництво;
- удосконалення технології відгодівлі, передзабійного утримання, забою сільськогосподарських тварин, первинної обробки туш та операції підготовчого циклу під час переробки м’яса.
Кафедра була організатором і активним учасником V Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні аспекти технологій виробництва і переробки продукції тваринництва» (Миколаїв, 2018).
Викладачі кафедри щорічно беруть активну участь у конференціях з питань технології переробки продукції тваринництва, якості тваринницької продукції.
За керівництвом доктора сільськогосподарських наук, професора Т.В. Підпала захистили кандидатську дисертацію у 2009 році Л. О. Стріха, у 2011 році О. К. Цхвітава, у 2012 році С. Є. Ясевін, у 2013 році О. В. Дровняк, у 2015 році О. С. Марикіна і Н. В. Гребенюк, у 2017 році С. О. Бондар і у 2018 році Є.М. Зайцев.
Захистили дисертацію на здобуття наукового ступеня доктор філософії у 2021 році Н. П. Шевчук.
При кафедрі організовано наукові студентські гуртки, в яких займається дослідницькою роботою 64 здобувачів вищої освіти. Кращі роботи гуртківців щорічно заслуховують на наукових студентських конференціях в університеті та інших ВНЗ України. Вони беруть участь у всеукраїнських конкурсах, де їх автори нагороджуються грамотами і дипломами. Щорічно проводяться студентські олімпіади, а на Всеукраїнських олімпіадах з дисциплін, що викладаються на кафедрі, студенти посідають призові місця.
Викладання дисциплін здійснюється з використанням мультимедійного обладнання, відео- та кіноматеріалів, лабораторної техніки й обладнання, реактивів в аудиторіях:
- Лекційна;
- Науково-дослідна лабораторія технології м’яса та м’ясопродуктів, жирів та жирозамінників;
- Науково-дослідна лабораторія цукрового і бродильного виробництва та полісахаридів;
- Науково-дослідна лабораторія стандартизації, сертифікації продукції та послуг і метрології;
- Науково-дослідна лабораторія технологій хліба, макаронних, кондитерських виробів та харчоконцентратів;
- Науково-дослідна лабораторія технологій молока та молочних продуктів.
СТ «Терновський переробний комбінат», договір №139-О від 14.12.2020 р.
ТОВ «Терновський хлібзавод», договір №138-О від 14.12.2020 р.
ПП «Малицький», договір №136-О від 14.12.2020 р.
ТОВ «Алиманика», договір №137-О від 14.12.2020 р.
ТОВ «СВЛ-Миколаїв», договір № 70-О від 30.06.2020 р.
ДП «Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», договір № 29 від 30.04.2021 р.
ПрАТ «Лакталіс-Миколаїв», договір № 29 від 30.04.2021 р.
ТОВ «Еліка», договір № 163 від 26.06.2021 р.
Кафедра за вагомий внесок у розвиток аграрного сектора України нагороджена золотою медаллю в номінації «За активну участь у підготовці та оснащенні експозиції виставки».
Одержано патент на літературно-письмовий твір науково-методичного характеру «Оптимізація параметрів технологічного процесу виробництва варених ковбас» (Т.В. Підпала, Л.О. Стріха, О.І. Петрова, Н.П. Шевчук та ін., 2021).
Підготовлено та опубліковано навчальний посібник: Пшиченко В. В., Петрова О. І., Шевчук Н. П. Основи фізіології харчування : навчальний посібник. Миколаїв : МНАУ, 2023. 170 с.
Підготовлено наукові роботи зі здобувачами вищої освіти:
- Погребняк Д. Технологія приготування рибного паштету з додаванням нетрадиційної сировини;
- Хомич А. Удосконалення технології виробництва рибної консерви в умовах ТОВ «Миколаїврибпром» м. Нова Одеса;
- Єгорова У. Розробка та впровадження рецептури сиркового десерту з додаванням чорної смородини, чорниці та базиліку;
- Квасницька К. Технологія виробництва пшеничного хліба функціонального призначення;
- Гармаш Н. Інноваційні технологія виробництва напівкопчених ковбас;
- Недайвода А. Технологія виробництва панкейків.
Конкурсні роботи, які посіли призове місце на Всеукраїнських студентських конкурсах наукових робіт:
Дипломи ІІІ-го ступеня за перемогу у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2022/2023 навчальному році за спеціальністю «Харчові технології», НУХТ, 7 квітня 2023 року:
Недайвода Артем, ХТ 4/1 ТЕХНОЛОГІЯ ПАНКЕЙКІВ ЗБАГАЧЕНИХ ХАРЧОВИМИ ВОЛОКНАМИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ ХВОРИХ НА ДІАБЕТ;
Гармаш Надія, ХТ 4/1 ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОБНИЦТВА СУХОГО СНІДАНКУ ДЛЯ ДІТЕЙ, ЯКІ СТРАЖДАЮТЬ ОЖИРІННЯМ;
Диплом І ступеню Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2022/2023 навчальному році за спеціальністю «Харчові технології» Гармаш Надія, ХТ 4/1, «ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОБНИЦТВА СУХОГО СНІДАНКУ ДЛЯ ДІТЕЙ, ЯКІ СТРАЖДАЮТЬ ОЖИРІННЯМ».
Диплом ІІ ступеню Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2022/2023 навчальному році за спеціальністю «Харчові технології» Недайвода Артем, ХТ 4/1, шифр «ТЕХНОЛОГІЯ ПАНКЕЙКІВ ЗБАГАЧЕНИХ ХАРЧОВИМИ ВОЛОКНАМИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ ХВОРИХ НА ДІАБЕТ».
Наукові публікації студентів, виконані під керівництвом НПП кафедри у збірниках тез:
- Гармаш Надія Олександрівна ДОСЛІДЖЕННЯ РЕЦЕПТУРНОГО СКЛАДУ НОВИХ ВИДІВ СУХИХ СНІДАНКІВ, ХТ 4/1;
- Недайвода Артем Володимирович РОЛЬ ХАРЧОВИХ ВОЛОКОН У ВИРОБАХ ПРИЗНАЧЕНИХ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ДІАБЕТОМ, ХТ 4/1;
- Борисова Анастасія Олександрівна ХАРЧОВА ТА БІОЛОГІЧНА ЦІННІСТЬ БАТОНЧИКІВ З НУТОМ, ХТ 4/1;
- Водовозов Антон Михайлович ВПЛИВ НА ОРГАНІЗМ ВЖИВАННЯ ПРОТЕЇНОВОГО БАТОНЧИКА ІЗ ВМІСТОМ КОФЕЇНУ 25 МГ, ХТМ 5/1;
- Квасницька Крістіна Євгенівна ВИКОРИСТАННЯ ЯБЛУЧНОГО ПЕКТИНУ ТА ТЕМНОГО ЛЬОНУ У ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОБНИЦТВА ПШЕНИЧНОГО ХЛІБА, ХТ 4/1.
Здійснюється НПП кафедри у 12 школах м.Первомайська та Первомайського району. Для чіткості проведення роботи за кожною ЗОШ закріплено відповідальних викладачів, зокрема: доцент Петрова О.І. – Первомайський ліцей «Ерудит» і Первомайський ліцей «Лідер»; доцент Трибрат Р.О. – Синюхинобрідський ліцей, Софіївський ліцей та Лисогірський ліцей; ст. викладач Шевчук Н.П. – Бандурський ліцей та Романовобалківський ліцей; асистент Олійниченко Т.В. – Чаусівський ліцей та Первомайський ліцей «Престиж», Мигіївський ліцей, Кам’яномостівський ліцей і Довгопристанський ліцей;
На 2023-2024 навчальний рік складено графік відвідувань шкіл для участі у батьківських зборах, надання інформації випускникам про Миколаївський НАУ та переваги навчання в університеті. До профорієнтаційної роботи також долучаються здобувачі вищої освіти 1-5 курсів денної та заочної форми навчання, які у минулому були випускниками ЗОШ м. Первомайська та Первомайського району.
Найбільш поширеними формами діяльності є: участь учнів випускних класів у зльоті «Лідери Миколаївщини»; у заході «День відкритих дверей»; у роботі Школи вибору професій «Профі-Старт: стань успішним»; проведенння дигустації харчових продуктів з учнями шкіл; організація шкільної команди Лісогірського ліцею Первомайського району для спортивних змагань з баскетболу з університетськими командами; проведення екскурсій для ознайомлення з матеріальною базою університету; надання інформації про функціонування денних і заочних підготовчих курсів; привітання керівництва шкіл зі святами; ознайомлення батьків і учнів з вимогами щодо складання ЄВІ та вступу до університету; залучення учнів 11 класів до участі в шкільній предметній олімпіаді, що проводиться на базі МНАУ; організація індивідуальних екскурсій для випускників та їх батьків; спілкування через соцмережу; використання відеороликів з інформацією про університет для демонстрації під час відвідування шкіл, закріплених за викладачами кафедри. Учні шкіл прийняли участь у конкурсі творчих робіт «Розбудовуємо Україну, готуємося до європейського майбутнього». Викладачами кафедри надано пояснення батькам і учням щодо можливості вступу до університету згідно регіонального замовлення.
Кафедра підтримує зв’язки в рамках співпраці з Державним аграрним університетом Молдови; «Ganlikson Farm», США; а також співпрацює з науковцями інших зарубіжних країн. Викладачі кафедри прийняли активну участь в XI Міжнародному чемпіонаті StarUp-проектів «Молодь і підприємство», VIII Міжнародному форумі молодих вчених «Молодь в науці та підприємництві», а також в 2019 році пройшли стажування на базі ВНЗ «Білоруський торгово-економічний університет споживчої кооперації».
м. Миколаїв, Карпенка, 73