Завідувач кафедрою
доктор сільськогосподарських наук, професор
Панфілова Антоніна Вікторівна
«Сільське господарство – свого роду промисловість для виробництва рослин і тварин»
Д.І. Менделєєв
ОГОЛОШЕННЯ
Шановні вступники та здобувачі вищої освіти Миколаївського національного аграрного університету! Запрошуємо Вас взяти участь у Майстер-класі з виготовлення флораріумів, який проводять науково-педагогічні працівники кафедри рослинництва та садово-паркового господарства Миколаївського національного аграрного університету!
Флораріум – це мініатюрний садок у скляній ємності. Існує безліч варіантів щодо оформлення композицій та вибору самих рослин, але основна ідея флораріуму – це створення закритого простору зі своїм мікрокліматом, де можуть жити живі кущики та мініатюрні квіти. Під час майстер-класу Ви зможете зробити своїми руками міні-сад, використовуючи рослини та декор, вклавши свою душу та креатив. Процес створення композиції зачаровує, Ви наче створюєте окремий маленький світ! Готовий флораріум без сумніву пасуватиме до вашого інтер’єру, а тому буде радувати вас багато років!
Якщо Вас зацікавила ідея створення флораріуму своїми руками, звертайтеся за телефоном 0977151902 (Панфілова Антоніна Вікторівна, д-р с.-г. наук, професор) або в аудиторії 307, 314 кафедри рослинництва та садово-паркового господарства Миколаївського національного аграрного університету. Також Ви можете ознайомитися з прикладом створення флораріуму переглянувши наш відеоролик за посиланням
Кафедра рослинництва була створена у 1987 р. У 2011 р. кафедру перейменовано на кафедру рослинництва та садово-паркового господарства.
Першим завідувачем кафедри був кандидат сільськогосподарських наук Бобров Сергій Олексійович.
З 14 грудня 1988 р. завідувачем кафедри був доктор сільськогосподарських наук, професор Глуховський Олександр Болеславович.
З 1 березня 1989 р. на посаді завідуючого працював кандидат біологічних наук, доцент Роман Іван Іванович.
З 28 березня 1990 р. по 30 червня 2003 р. завідувачем кафедри був кандидат сільськогосподарських наук, доцент Муляр Микола Микитович.
З 26 січня 1996 р. по 4 травня 1998 р. посаду завідуючого обіймав кандидат сільськогосподарських наук, доцент Шкумат Володимир Петрович.
З 5 травня 1998 р. по 31 серпня 2009 р. на посаду завідуючого кафедри рослинництва працював кандидат сільськогосподарських наук, доцент Болдуєв Валентин Іванович.
З 1 вересня 2009 р. по 7 грудня 2021 р. посаду завідувача кафедри обіймав кандидат сільськогосподарських наук, доцент Коваленко Олег Анатолійович.
З 8 грудня 2021 р. завідування кафедри рослинництва та садово-паркового господарства очолила доктор сільськогосподарських наук, доцент Панфілова Антоніна Вікторівна.
Свого часу на кафедрі працювали: доктор сільськогосподарських наук, професор, Заслужений працівник сільського господарства України Когут М. М., доктор сільськогосподарських наук, професор Жарінов В. І., доктор сільськогосподарських наук, професор Антипова Л. К., кандидат біологічних наук, доцент Самойленко Т. Г., кандидат сільськогосподарських наук, доцент Шкумат В. П., кандидат сільськогосподарських наук, доцент Козлов С. Г., кандидат сільськогосподарських наук, доцент Попова М. М., старші викладачі Рожок О. Ф., Скоріненко Л. І., Верещагіна П. М., асистент Борисюк О. Д., лаборанти Папахомова С. М., Халамей Т. С., Горшкова С. В.
Панфілова Антоніна Вікторівна – завідувач кафедри, доктор сільськогосподарських наук, професор
Домарацький Євгеній Олександрович — доктор сільськогосподарських наук, доцент
Коваленко Олег Анатолійович – доктор сільськогосподарських наук, доцент
Добровольський Андрій Васильович — кандидат сільськогосподарських наук
Іванова Надія Валеріївна – кандидат сільськогосподарських наук
Корхова Маргарита Михайлівна – кандидат сільськогосподарських наук, доцент
Маркова Наталія Валентинівна – кандидат сільськогосподарських наук, доцент
Миколайчук Віра Георгіївна – кандидат біологічних наук, доцент
Хоненко Любов Григорівна – кандидат сільськогосподарських наук, доцент
Чернова Анастасія Валеріївна – кандидат сільськогосподарських наук
Однією з провідних галузей економіки України є сільське господарство. На світовому ринку зерна наша держава є одним з лідерів за експортом зернових, олійних та інших сільськогосподарських культур. Майже половина угідь України (близько 25 млн. га) зосереджено в степовому регіоні, де ці землі характеризуються найбільш високим потенціалом продуктивності ґрунтів. Реалізувати цей потенціал допомагають наукові основи раціонального землекористування, впровадження в агровиробництво новітніх агротехнологій у рослинництві. Це можливо, зокрема, завдяки науковим дослідженням науковців кафедри рослинництва та садово – паркового господарства.
Науково-дослідна робота на кафедрі рослинництва та садово-паркового господарства проводиться з бюджетних тематик «Розроблення інноваційної ресурсо- та енергозберігаючої смарт-технології вирощування високоякісного зерна пшениці озимої на зрошенні» (науковий керівник теми Панфілова А. В.); «Іноваційні енергозаощаджуючі технології зрошуваного землеробства в умовах післявоєнного відновлення» (науковий керівник теми Федорчук М. І.) та «Розроблення біологізованих технологій вирощування зернових культур в період післявоєнного відновлення України» (науковий керівник теми Домарацький Є. О.). У грудні 2022 р. завершено роботи щодо науково-дослідної роботи з бюджетної тематики на тему «Розробка інноваційних еколого-безпечних технологій вирощування соргових культур для забезпечення альтернативних джерел енергії» (науковий керівник теми Дробітько А. В., виконавці – НПП кафедри рослинництва та СПГ) та ініціативних тематик, з яких: «Розробка технологій вирощування технічно-декоративних та лікарських рослин в озелененні територій різного призначення», «Розробка технологій вирощування сільськогосподарських культур у зв’язку зі зміною клімату», «Адаптаційні можливості малопоширених плодових, декоративних та лікарських рослин при інтродукції в Південному Степу України», «Удосконалення технології вирощування поширених в органічному землеробстві видів пшениці озимої з елементами біологізації», зареєстрованих в УкрЦНТІ
У 2023 р. доцентом кафедри рослинництва та садово-паркового господарства Миколайчук В. Г. разом зі здобувачами вищої освіти спеціальності 201 Агрономія була закладена ділянка вирощування вігни китайської на дослідних полях ННПЦ МНАУ. Проводяться дослідження морфо-біологічний особливостей культури та формування її продуктивності в умовах півдня України, а в подальшому заплановано оформлення сорту зернового напрямку використання.
Основною формою підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів вищої кваліфікації, які володіють фундаментальними теоретичними знаннями і практичними навичками, здатних сприяти розвитку науки й технологій, підвищенню наукового рівня викладацького складу університету, його коледжів, і врешті – покращити якість підготовки фахівців для народного господарства країни є аспірантура та докторантура. Науково-педагогічні працівники кафедри рослинництва та садово-паркового господарства забезпечують освітній та науковий процес підготовки здобувачів вищої освіти освітньо-наукової програми «Агрономія» третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за спеціальністю 201 «Агрономія» галузі знань 20 «Аграрні науки та продовольство». Також на кафедрі через докторантуру здійснюється підготовка докторів наук .
На кафедрі рослинництва та садово-паркового господарства працюють студентські гуртки з біології, рослинництва, ландшафтного дизайну і кормовиробництва, в яких здобувачі вищої освіти разом з аспірантами та науково-педагогічними працівниками кафедри працюють над біологічними, агротехнічними та інноваційними питаннями щодо вирощування та інтродукції польових, лікарських та енергетичних культур (шафрану, лаванди, стевії, м’яти, меліси, шалфею, гісопу, фенхелю, слонової трави, чуфи та інших). Студенти, за результатами власних наукових досліджень готують доповіді (за напрямами наукової роботи кафедри) на семінари, студентські конференції; беруть участь у Всеукраїнських та Міжнародних олімпіадах та конкурсах студентських наукових робіт.
Договори про наукове співробітництво:
Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України
Гуртки:
Навчально-методична робота на кафедрі рослинництва та садово-паркового господарства є невід’ємною складовою організації освітнього процесу. Вона спрямована на вирішення завдань ефективного управління процесом навчання здобувачів та підвищення якості підготовки фахівців на основі комплексного підходу до вдосконалення змісту, організації та методів освітнього процесу, надання практичної допомоги викладачам та здобувачам.
Організація навчально-методичної роботи кафедри здійснюється відповідно до Закону України «Про вищу освіту», наказів та інструктивних листів МОН України, Статуту Університету, наказів та розпоряджень ректорату університету, а також Положення про організацію освітнього процесу у Миколаївському національному аграрному університеті та Положення про науково-методичну раду Миколаївського національного аграрного університету.
Основними напрямами методичної роботи на кафедрі є:
– перспективне та поточне планування навчально-методичної роботи;
– удосконалення форми та змісту освітніх програм і навчальних планів підготовки фахівців;
– створення навчально-методичних комплексів з дисциплін і спеціальностей у відповідності із сучасними вимогами до рівня підготовки фахівців;
– вивчення обсягу і змісту самостійної роботи здобувачів вищої освіти, підготовка методичних рекомендацій із її планування, організації та контролю;
– методичне забезпечення єдності освітнього процесу і наукових досліджень;
– аналіз забезпеченості освітнього процесу навчально-методичною літературою, формування поточних планів видання підручників, навчальних і методичних посібників, вказівок тощо;
– вивчення, узагальнення та поширення позитивного досвіду навчально-методичної роботи, передових методів і прийомів проведення навчальних занять, формування нового педагогічного мислення, прагнення до постійного оновлення знань і творчого пошуку, зорієнтованого на особистість студента;
– сприяння у розширенні сфер застосування інформаційно-комунікаційних технологій шляхом створення власних електронних підручників, посібників, електронних портфоліо, презентацій, тестів та програмного забезпечення навчально-виховного процесу.
Науково – педагогічними працівниками кафедри рослинництва та садово-паркового господарства опубліковано понад 200 навчальних посібників, монографій та методичних розробок які повністю забезпечують проведення освітнього та наукового процесу.
Освітні програми, до реалізації яких залучені науково-педагогічні працівники кафедри рослинництва та садово – паркового господарства. передбачають цикли професійної та практичної підготовки, що забезпечують необхідний освітньо-професійний рівень здобувачів. Підготовка проводиться на філіях кафедри з якими укладено договори про співпрацю. Також висококваліфіковані фахівці підприємств залучаються до проведення занять як в умовах виробництва, так і під час аудиторних занять, що сприяє розвитку фахових компетентностей у здобувачів вищої освіти, зокрема, практичній спрямованості результатів навчання, високій якості наукових досліджень та можливостям впровадження отриманих результатів у виробництво.
З метою посилення практичної спрямованості освітнього процесу та проведення спільних наукових досліджень кафедрою укладено договори про партнерство і співпрацю та створення філій на базі:
ТОВ «Сумісне підприємство «Південна аграрно-експортна компанія»
«Науково-дослідний інститут сучасних технологій в АПК МНАУ»
ФГ «Бджілка»
Інженерно-технічний інститут «Біотехніка» НААН
ДП «ДГ «Новокаховське» ІРИСУ НААН»
«ІБОНХ НАН України» Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України
Інститут зрошуваного землеробства НААН України
ТОВ «НВК «Квадрат»
ТОВ «Миколаївзеленгосп»
Миколаївський обласний екологонатуралістичний центр учнівської молоді
Національний фармацевтичний університет
ТОВ «Науково-виробниче об’єднання «Нові Технології»
У Миколаївському національному аграрному університеті забезпечено права викладачів та здобувачів вищої освіти щодо академічної мобільності, саморозвитку, співробітництва із закладами вищої освіти та науковими установами. З метою підвищення рівня академічної мобільності учасників освітнього процесу кафедрою було укладено договори про академічну мобільність здобувачів вищої освіти між Миколаївським національним аграрним університетом та Одеським державним аграрним університетом; Центральноукраїнським національним технічним університетом; Полтавським державним аграрним університетом та ін.
Одеський державний аграрний університет
Центральноукраїнський національний технічний університет
Полтавський державний аграрний університет
Кафедрою рослинництва та СПГ успішно здійснюється співпраця з Молдавським державним аграрним університетом (Молдова), Науково-дослідним інститутом польових культур «Selectia» (Молдова), Латвійським університетом природничих наук і технологій (Латвія), Резекненською академією технологій (Латвія), Лісовим ботанічним садом «Маршево» (Лісничий округ Гданськ, Польща) тощо. Результатом співробітництва є спільні публікації, стажування та підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти, сумісні наукові студентські роботи.
м. Миколаїв, вул.. Генерала Карпенка, 73, 3 поверх, кабінет №307