Завідувач кафедрою
доктор технічних наук, професор, ректор
Шебанін В’ячеслав Сергійович
«Кожна природнича наука містить
стільки істини, скільки в ній математики»
І.Кант
Історія кафедри вищої та прикладної математики Миколаївського національного аграрного університету розпочалася у 1990 році. Після розділення кафедри загальнонаукових дисциплін Миколаївської філії Одеського сільськогосподарського інституту було створено кафедру вищої математики і фізики. Очолив її доцент, у подальшому Академік Академії наук вищої школи України, Заслужений діяч науки і техніки України, член-кореспондент Національної академії аграрних наук України, доктор технічних наук, професор В’ячеслав Сергійович Шебанін. У результаті реорганізації кафедри вищої математики і фізики в 2000 році створена кафедра вищої та прикладної математики в складі інженерно-енергетичного факультету Миколаївського національного аграрного університету.
На кафедрі створено науково-навчальний обчислювальний центр, у складі якого – лабораторія обчислювальної техніки та два комп’ютерні класи, обладнані 32 сучасними комп’ютерами з відповідним програмним забезпеченням, що дозволяє впроваджувати нові комп’ютерні технології в навчальний процес і здійснювати наукові дослідження. Створено проблемну науково-дослідну лабораторію полегшених універсальних каркасних структур збірно-розбірного типу сільськогосподарських споруд різного призначення. На базі лабораторії функціонує науково-дослідний інститут нових агропромислових об’єктів та навчально-інформаційних технологій.
Викладачі та співробітники кафедри, підтверджуючи високий рівень викладання прикладних дисциплін, постійно оновлюють матеріальну базу та програмне забезпечення обчислювального науково-навчального центру; впроваджують інноваційні технології у навчальний процес; здійснюють наукові дослідження, про результати яких доповідають на конференціях професорсько-викладацького складу університету.
Кожен викладач щороку друкує одну-дві статті у фахових виданнях та в університетському “Віснику аграрної науки Причорномор’я”. Співробітниками кафедри опубліковано більш ніж 200 наукових статей, видано 10 монографій та навчальний посібник. “Навчально-контролюючий комплекс з математичних дисциплін – KVM”, створений для проведення поточного та семестрового контролю знань студентів із використанням ПЕОМ, отримав високу оцінку на виставці, у рамках конференції Всесвітнього консорціуму установ вищої аграрної освіти, що проходила у Києві, та науково-методичного семінару навчально-методичного центру аграрної освіти “Створення та використання комп’ютерних програм з дисциплін професійної та практичної підготовки”, що проходив у Луганському національному аграрному університеті.
Досягнення наукової школи з удосконалення теорії граничних станів у металевих конструкціях і комп’ютеризації аграрної освіти заслуженого діяча науки і техніки України, академіка АНВШ України, відділення проблем будівництва і архітектури, члена Української академії економічної кібернетики, член-кореспондента Української академії аграрних наук, члена Польської академії наук, доктора технічних наук, професора В’ячеслава Сергійовича Шебаніна знайшли визнання не тільки в Україні, але й за її межами. Керівник школи і основні напрями діяльності зареєстровано в Кембріджському університеті (Великобританія) та в Міжнародному довіднику вчених.
Шебанін В’ячеслав Сергійович – завідувач кафедри, доктор технічних наук, професор, ректор
Атаманюк Ігор Петрович – доктор технічних наук, професор
Шептилевський Олексій Вікторович – кандидат фізико-математичних наук, доцент
Борчик Євген Юрійович – кандидат фізико-математичних наук, доцент
Бойчук Олена Володимирівна – кандидат фізико-математичних наук, старший викладач
Богданов Сергій Іванович – старший викладач
Дробот Валентина Володимирівна – старший лаборант
Хруль Світлана Петрівна – лаборант
“Вища математика” – важлива складова вищої освіти, одна із нормативних навчальних дисциплін циклу природничо-наукової підготовки фахівців ОКР “бакалавр” у вищих аграрних закладах освіти III-IV рівнів акредитації.
Дисципліна включає розділи: елементи вищої і лінійної алгебри, векторну алгебру і аналітичну геометрію, теорію множин, диференціальне та інтегральне числення, диференціальні рівняння, теорію ймовірностей та елементи математичної статистики.
Математичні методи є потужним засобом аналізу об’єктів, процесів та явищ. Для розв’язання багатьох сучасних наукових, інженерних, економічних і технологічних задач необхідно володіти знаннями з вищої математики.
Уміння та практичний досвід, набуті в процесі вивчення дисципліни, дозволять значно покращити засвоєння комплексу спеціальних дисциплін та розширити можливості студентів під час написання дипломних робіт.
- Методи та моделі реалізації, розпізнавання і екстраполяції випадкових процесів для підвищення ефективності автоматизованої обробки інформації і управління в умовах невизначеності.
- Механіка деформівного твердого тіла, гідромеханіка, математичне моделювання, числові методи.
- Розрахунок міцності сталевих стержнів в області обмежених пластичних деформацій.
- Механіка деформівного твердого тіла.
- Надійність сталевих каркасів з універсальних елементів в області обмежених пластичних деформацій.
Професор Атаманюк Ігор Петрович нагороджений:
- Грамотою Міністерства освіти і науки України (2017 р.),
- Грамотами Міністерства аграрної політики та продовольства України (2012, 2014 рр.),
- Грамотою Миколаївської обласної ради (2015 р.)
Випускники ЗОШ смт Березнегувате на екскурсії В МНАУ
Завідуючий кафедрою проф. Атаманюк І.П. та директор школи Рудчик Г.Д., урочистий захід «Останній дзвоник», ЗОШ смт Березнегувате
Свято «Останній дзвоник», ЗОШ смт Березнегувате
Старший викладач Бойчук О.В. проводить заняття для школярів шкіл м. Миколаїва відповідно до плану роботи школи вибору професії «Профі-старт стань успішним!»
Публікації в зарубіжних виданнях
Участь в зарубіжних конференціях:
- Ecological Safety Forum. 8-12 October, 2018, Opole, Poland
- International Conference on Modeling and Simulation, 7-8 November 2013, Chania, Greece.
- «International Conference on Modeling and Simulation in Engineering, Economics and Management», 2012, New York, USA.
- 83rd Annual Scientific Conference of the International Association of Applied Mathematics and Mechanics, GAMM ‘2012, 26-30 march 2012, Darmstadt: Technische Universitet Darmstadt, 2012, Germany.
- 2nd Word Conference on Soft Computing, 3-5 December 2012, Baku, Azerbaijan.
- 2nd Conference “Symbioza Techniki i Informatyki”, 2011, Kiry, Poland.
Зустріч учасників (Професор Атаманюк І.П.) проекту TEMPUS CABRIOLET у м. Стокгольм, Швеція та у м. Неаполь, Італія з метою обговорення перспектив підготовки проекту за програмою Horizon 2020:
KTH Royal Institute of Technology (Королівський технологічний інститут), Стокгольм, Швеция
Наукова лабораторія, KTH Royal Institute of Technology (Королівський технологічний інститут), Стокгольм, Швеция
Неаполітанський університет, Неаполь, Італія.
Форум з екологічної безпеки м. Ополе, Польща (учасник професор Атаманюк І.П.):
Відвідування біогазовні компанії Butor (Польща)
Центр керування технологічними процесами в компанії Butor (Польща)
Професор кафедри вищої та прикладної математики Миколаївського національного аграрного університету Атаманюк Ігор Петрович прийняв участь в міжнародному конкурсі проектів «20TH SHAOXING OVERSEAS TALENTS PROGRAM COMPETITION, Shaoxing Zhejiang, China, 14-24 June, 2019». Мета проведення щорічного симпозіуму – залучення науковців зі всього світу для реалізації інноваційних проектів на підприємствах Китайської народної республіки. Конкурс також носить назву «Тисяча талантів» і його масштабність цілком підтверджує назву. Сотні науковців з різних країн світу разом з представниками підприємств презентували проекти в самих різноманітних напрямках виробництва (енергетика, металургія, транспорт, текстильна промисловість, будівництво, інформаційні технології і т.д.). Проект проф. Атаманюка І.П. «Система динамічного аналізу якості виробництва сталевих труб» отримав кубок та диплом третього ступеня. Також проект отримав фінансування китайського уряду для подальшої реалізації.
Презентація проекту у фіналі конкурсу.
Підписання меморандуму про подальше співробітництво.
Відповіді на запитання членів комісії.
Інтерв’ю для китайського телебачення.
Вручення символічних банківських чеків на фінансування проектів.
Кубок та дипломом третього ступеня конкурсу «20TH SHAOXING OVERSEAS TALENTS PROGRAM COMPETITION, Shaoxing Zhejiang, China, 14-24 June, 2019»
54010, м. Миколаїв, вул. Крилова, 17 а, 210 аудиторія Інженерно-енергетичного факультету