Завідуюча кафедрою
доктор економічних наук, професор
Ключник Альона Володимирівна
«Discĕre ne cesses!»
У зв’язку з необхідністю підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальністю «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» у вересні 2002 р. було створено кафедру світового сільського господарства і зовнішньоекономічної діяльності, організатором і завідувачем якої став кандидат технічних наук, доцент І.Д. Бурковський. У 2006 р. завідувачем кафедри було призначено доктора економічних наук, професора В.І. Топіху. З 2014 р. і по теперішній час очолює кафедру доктор економічних наук, професор А.В.Ключник.
У 2016 р. кафедра була перейменована в кафедру «Публічного управління та адміністрування і міжнародної економіки». Трансформація назви була пов’язана із необхідністю підготовки здобувачів вищої освіти за новою спеціальністю 281 «Публічне управління та адміністрування».
Публічне управління та адміністрування – це діяльність, яка пов’язана з вирішенням стратегічних завдань державних органів, підприємств, установ, організацій із урахуванням комплексу зовнішніх і внутрішніх факторів впливу і тенденцій розвитку в конкурентному середовищі, а також в певній галузі суспільного виробництва і держави в цілому.
Спеціальність «Публічне управління та адміністрування» готує управлінську еліту відповідно до європейських стандартів на принципах «GoodGovernance» – гарного «належного» управління, забезпечує публічний сектор висококваліфікованими фахівцями муніципального, регіонального, загальнодержавного та міжнародного рівня, формувати нове покоління управлінців, які мають глибокі знання, вміють системно та інноваційно мислити, приймати ефективні рішення, керуватися принципами гуманності та ставати на захист громадських інтересів.
Кафедра публічного управління та адміністрування і міжнародної економіки – це дружній, професійно потужний колектив, який працює як єдине ціле.
Ключник Альона Володимирівна – завідуюча кафедрою, доктор економічних наук, професор
Гончаренко Ірина Василівна – професор кафедри, доктор економічних наук, професор
Галунець Наталія Іванівна – асистент кафедри
Гусенко Анжела Анатоліївна – старший викладач кафедри
Прогонюк Людмила Юріївна – доцент кафедри, кандидат юридичних наук, доцент
Федосєєва Ганна Степанівна – доцент кафедри, доктор економічних наук, доцент
Шишпанова Наталія Олександрівна – кандидат економічних наук, доцент
Лівандовська Олена Артемівна – лаборант
Кафедра спрямовує свою діяльність на організацію і здійснення на належному науково-методичному рівні навчально-виховного процесу з дисциплін, визначених освітньо-кваліфікаційною характеристикою з метою підготовки фахівців та надання здобувачам вищої освіти знань, умінь, навичок:
Дисципліна в Moodle
Європейська та євроантлантична інтеграція.Право ЄС
Основи туризмознавства
Правові основи туристичної діяльності
Головним завданням науково-дослідної діяльності кафедри є: суперечності, тенденції соціально-економічного розвитку об’єднаних територіальних громад України; економічний потенціал сільських територій, конкурентоспроможність підприємств аграрного сектору на зовнішніх ринках; міжрегіональне, транскордонне та регіональне співробітництво; публічне управління та адміністрування.
Викладачі кафедри проводять значну наукову роботу. Зокрема, постійно приймають участь у міжнародних науково-практичних конференціях, що проводяться в Україні та за її межами, проводять наукову роботу з аспірантами та здобувачами.
Гончаренко І.В. та Ключник А.В. є членами спеціалізованої вченої ради Д 38.806.01 у Миколаївському національному аграрному університеті з захисту докторських дисертацій за спеціальностями:
- 08.00.03 – економіка та управління національним господарством;
- 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності);
- 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка.
Основна наукова діяльність кафедри публічного управління та адміністрування і міжнародної економіки зосереджена на виконанні наукових досліджень за ініціативними темами, які були зареєстровані в УкрНТІ:
– Ключник А.В., 0116U003580 «Зовнішньоекономічні трансформації функціонування агропродовольчого комплексу та їх вплив на формування ефективних відносин між його суб’єктами» (2016 р.)
– Прогонюк Л.Ю., Гусенко А.А. 0120U104032 «Організаційно-правове регулювання розвитку територіальних громад»
– Гончаренко І.В. 0120U103600 – «Оцінювання діяльності органів публічного управління».
Наукова робота здобувачів вищої освіти проводиться у відповідності до фахового спрямування і тематики наукових досліджень кафедри, що дозволяє здобувачам вищої освіти спеціальності «Публічне управління та адміністрування» бути організаторами і активними учасниками міжнародних, регіональних, міжвузівських і загально університетських наукових конференцій.
Кафедра забезпечує роботу наукових гуртків для здобувачів вищої освіти: розвиток територіальних громад; поглиблене вивчення тенденцій в міжнародній економіці; правознавство.
Під час зустрічі зі здобувачами, які відвідують гуртки, розглядаються і досліджуються проблеми організаційно-економічних засобів формування та розвитку потенціалу суб’єктів господарювання сільських територій України, економічного розвитку країн, нормативно-правове забезпечення розвитку територіальних громад в Україні, правове регулювання відносин органів місцевого самоврядування із громадськістю, міжнародні аспекти діяльності аграрних підприємств та особливості зовнішньої торгівлі, все це допомагає здобувачам формувати нове економічне та правове мислення.
На кафедрі діє наукова школа «Розвиток сільських територій регіонів в умовах актуальних векторів інтеграції України». За період існування цієї школи опубліковано 5 монографій, більше 30 статей у фахових виданнях України та іноземних держав.
Методична робота кафедри публічного управління та адміністрування і міжнародної економіки спрямована на удосконалення викладання навчальних дисциплін, оптимізацію й інтенсифікацію навчального процесу, поліпшення організації самостійної роботи і контролю знань студентів, підвищення педагогічної майстерності викладачів.
На кафедрі постійно йде процес поліпшення матеріальної, навчальної і методичної бази, започатковуються нові дисципліни, які відповідають освітнім стандартам.
Викладачі кафедри проводять факультативні заняття для здобувачів вищої освіти, які мають бажання поглибити знання з дисциплін кафедри, займаються підготовкою здобувачів вищої освіти до участі в університетських та в Всеукраїнських предметних олімпіадах і конференціях. Під керівництвом викладачів кафедри здобувачі вищої освіти займаються науковою роботою, в результаті якої публікуються наукові статті у фахових виданнях.
План видання методичної літератури викладачами кафедри на 2023 р.
Про якість і високий професійний рівень підготовки фахівців свідчать численні призові місця на Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт та у ІІ турі Всеукраїнських олімпіад з «Менеджменту ЗЕД» і входять до десятки найсильніших за різними номінаціями.
В рамках проєкту «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)» у 2021 році реалізується програма післядипломного навчання – Управління в українських органах місцевого самоврядування для лідерів, менеджерів середнього рівня, фахівців з публічних послуг громади, до якої долучаються представники філій кафедри.
За ініціативою кафедри публічного управління та адміністрування і міжнародної економіки та активної підтримки керівництва факультету менеджменту й Інституту модернізації змісту освіти Міністерства освіти і науки України на базі Миколаївського національного аграрного університету у 2019-2020 навчальному році вперше було проведено Всеукраїнський студентський професійний творчий конкурс проєктів «Територіальний розвиток громад в Україні». Всього на розгляд журі надійшло 33 проєкти із 21 закладу вищої освіти.
У 2019-2020 нр. Викладачами кафедри підготовлено три ліцензійні справи: конкурсна пропозиція на участь Миколаївського національного аграрного університету у конкурсному відборі виконавців державного замовлення на підготовку здобувачів вищої освіти за освітнім ступенем магістра за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування» галузі знань «Публічне управління та адміністрування», для Національного агентства України з питань державної служби (Гончаренко І.В., Ключник А.В., Галунець І.В. за підтримки деканату факультету менеджменту та акредитаційного відділу); справа на ліцензування початкового рівня (короткий цикл) вищої освіти (молодший бакалавр) Освітня спеціальність 081 «Право» (Прогонюк Л.Ю., Гусенко А.А.); справа на ліцензування початкового рівня (короткий цикл) вищої освіти (молодший бакалавр) Освітня спеціальність 242 «Туризм» (Галунець Н.І., Ключник А.В.); акредитовано у НАДС загальну професійну (сертифікатну) програму підвищення кваліфікації «Управління в органах місцевого самоврядування для лідерів громад та депутатів місцевих рад» (Новіков О.Є., Гончаренко І.В., Ключник А.В., Галунець Н.І.). Всі справи успішно ліцензовано та здійснено набір здобувачів вищої освіти.
Маємо здобутки і у науковій роботі. НПП кафедри за 2019-2020 нр. підготовлено та опубліковано 5 статей у періодичних виданнях, які включено до наукометричної бази Scopus у звітному періоді.
У 2020 р. під керівництвом викладачів кафедри здобувачі вищої освіти отримали 4 дипломи третього ступеня, 1 – другого ступеня та 1 – першого ступеня на Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей.
За ініціативою кафедри публічного управління та адміністрування і міжнародної економіки та активної підтримки керівництва факультету менеджменту й Інституту модернізації змісту освіти Міністерства освіти і науки України на базі Миколаївського національного аграрного університету у 2019-2020 навчальному році вперше було проведено Всеукраїнський студентський професійний творчий конкурс проєктів «Територіальний розвиток громад в Україні». Всього на розгляд журі надійшло 33 проєкти із 21 закладу вищої освіти.
Викладачі кафедри дотримуються принципу – освіта впродовж життя. Так, у 2020 р. Галунець Н.І., Ключник А.В., Лівандовська О.А. успішно закінчили провідні вузи України і здобули світній ступень магістр зі спеціальностей «Туризм» та «Публічне управління та адміністрування». Федосєєва Г.С. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук.
Науково-педагогічні працівники кафедри активно займаються профорієнтаційною роботою з учнями випускних класів шкіл Заводського району, а саме:
- Миколаївської загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів №3 Миколаївської обласної ради;
- Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №18;
- Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №23;
- Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №31;
- Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №39 імені Ю.І.Макарова Миколаївської міської ради Миколаївської області;
- Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №57 імені Т.Г.Шевченка.
Викладачі кафедри усвідомлюють важливість роботи з розширення міжнародних зв’язків співробітництва у сфері науково-дослідної діяльності, обміну науковими кадрами, розроблення спільних науково-освітніх проектів, участі у міжнародних конкурсах і програмах та спрямовують свій науковий потенціал на реалізацію стратегічних пріоритетів у сфері міжнародних відносин, муніципального управління, адміністративного менеджменту та публічного адміністрування.
Кафедра підтримує тісні зв’язки із багатьма вузами України та зарубіжжя і завжди рада бачити всіх зацікавлених на своїх конференціях та багато чисельних наукових заходах.
Ми пропонуємо не стандартне навчання, можливість ефективно провести час у спілкуванні з однодумцями – освіченими, ініціативними людьми, яким не байдуже майбутнє України.
Викладачі кафедри приймають участь у грантових програмах Erasmus+ Programme Jean Monnet Activities, проходять стажування закордоном, публікують свої наукові здобутки у міжнародних виданнях, приймають участь у міжнародних конференціях, є членами редакційних комісій міжнародних журналів,
Гончаренко І. В. є учасником проекту «ERASMUS+ Project MILETUS».
Викладачі кафедри (Гончаренко І.В., Ключник А.В., Федосєєва Г.С., Галунець Н.І., Гусенко А.А.) разом з викладачами Малопольської школи публічного адміністрування (Краківський економічний університет) є учасниками програми післядипломного навчання – Управління в українських органах місцевого самоврядування, яка реалізується в рамках проекту “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE).
В рамках проєкту «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)» у 2021 році реалізується програма післядипломного навчання – Управління в українських органах місцевого самоврядування для лідерів, менеджерів середнього рівня, фахівців з публічних послуг громади, до якої долучаються представники філій кафедри.
За ініціативою кафедри публічного управління та адміністрування і міжнародної економіки та активної підтримки керівництва факультету менеджменту й Інституту модернізації змісту освіти Міністерства освіти і науки України на базі Миколаївського національного аграрного університету у 2019-2020 навчальному році вперше було проведено Всеукраїнський студентський професійний творчий конкурс проєктів «Територіальний розвиток громад в Україні». Всього на розгляд журі надійшло 33 проєкти із 21 закладу вищої освіти.
У 2019-2020 нр. Викладачами кафедри підготовлено три ліцензійні справи: конкурсна пропозиція на участь Миколаївського національного аграрного університету у конкурсному відборі виконавців державного замовлення на підготовку здобувачів вищої освіти за освітнім ступенем магістра за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування» галузі знань «Публічне управління та адміністрування», для Національного агентства України з питань державної служби (Гончаренко І.В., Ключник А.В., Галунець І.В. за підтримки деканату факультету менеджменту та акредитаційного відділу); справа на ліцензування початкового рівня (короткий цикл) вищої освіти (молодший бакалавр) Освітня спеціальність 081 «Право» (Прогонюк Л.Ю., Гусенко А.А.); справа на ліцензування початкового рівня (короткий цикл) вищої освіти (молодший бакалавр) Освітня спеціальність 242 «Туризм» (Галунець Н.І., Ключник А.В.); акредитовано у НАДС загальну професійну (сертифікатну) програму підвищення кваліфікації «Управління в органах місцевого самоврядування для лідерів громад та депутатів місцевих рад» (Новіков О.Є., Гончаренко І.В., Ключник А.В., Галунець Н.І.). Всі справи успішно ліцензовано та здійснено набір здобувачів вищої освіти.
Маємо здобутки і у науковій роботі. НПП кафедри за 2019-2020 нр. підготовлено та опубліковано 5 статей у періодичних виданнях, які включено до наукометричної бази Scopus у звітному періоді.
У 2020 р. під керівництвом викладачів кафедри здобувачі вищої освіти отримали 4 дипломи третього ступеня, 1 – другого ступеня та 1 – першого ступеня на Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей.
За ініціативою кафедри публічного управління та адміністрування і міжнародної економіки та активної підтримки керівництва факультету менеджменту й Інституту модернізації змісту освіти Міністерства освіти і науки України на базі Миколаївського національного аграрного університету у 2019-2020 навчальному році вперше було проведено Всеукраїнський студентський професійний творчий конкурс проєктів «Територіальний розвиток громад в Україні». Всього на розгляд журі надійшло 33 проєкти із 21 закладу вищої освіти.
Викладачі кафедри дотримуються принципу – освіта впродовж життя. Так, у 2020 р. Галунець Н.І., Ключник А.В., Лівандовська О.А. успішно закінчили провідні вузи України і здобули світній ступень магістр зі спеціальностей «Туризм» та «Публічне управління та адміністрування». Федосєєва Г.С. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук.
м. Миколаїв, вул. Георгія Гонгадзе, буд. 3А, каб. 304